Piyanocu PİYANO Bilgi Video Piano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Senfoni Ilahisi ALLAHU ALLAH (ÖMRÜN BİTİRMİŞ VİRANE’MİYEM)Bilge Ulu İlim Filozof CENNET FELSEFE DÜZE

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Güneş Yakartepe “ Ömrün Bitirmiş Virane’miyem (Allahu Allah)” İlahi Notalarını Yapılandırdı ve Piyano ile çaldı.
Aklın yitirmiş divanemiyem - Allahu Allah Allahu Allah
Allahu Allah Allahu Allah - Kanat vururum, döner dururum
Yanar kurururm, pervanemiyem - Allahu Allah Allahu Allah
Allahu Allah Allahu Allah

Yaşlı gözlerim, tutmaz dizlerim
Yolun izlerim, mestanemiyem
Allahu Allah Allahu Allah
Allahu Allah Allahu Allah

Aşkî can feda, olsa ne fayda
Aşk oku yayda, kemanemiyem
Allahu Allah Allahu Allah
Allahu Allah Allahu Allah
Ailahiler ve sözleri, ömrün yitirmiş divanemiyem sözleri, onsekizbin aleme server olan muhammed sözleri, ömrün bitirmiş viranemiyem sözleri, divanemiyem sözleri, 18 bin aleme server olan muhammed sözleri, onsekizbin aleme server olan muhammed ilahi sözleri, döner

İslam dinini, kapsamlı olarak kısaca tanımlamak mümkün değildir. Onun kapsamlı tarifi ancak Kur’an ve sünnetin tamamıyla yapılabilir. Çünkü İslam’ın muhtevası ve sınırları Kur’an ve sünnetle çizilmiştir. İslam, Kur’an’dan ve sünnetten öğrenilebilir. Yüce Allah bu dini her yönden mükemmel ve kapsamlı kılmıştır. Öyle ki, İslam’da hükmü açıklanmamış hiç bir mesele yoktur. Bir mesele mubah mıdır, haram mıdır, mekruh veya sünnet midir, vacip veya farz mıdır; yapılan herhangi bir eylem veya inancın hükmü belirtilmiştir. İnanç, ibadet, siyaset, sosyal, ekonomi, savaş, barış, hukuk veya insanı ilgilendiren başka herhangi bir mesele olsun; onunla ilgili dinde mutlaka bir hüküm vardır veya müctehidler, hükmünü Kur’an ve sünnetten yola çıkarak tesbit ederler. Allah, Kur’an-ı Kerim’in özelliğini şöyle açıklar:
“Sana bu kitabı (Kur’an’ı) her şeyi beyan etmek, açıklamak için gönderdik.” (Nahl, 16/89 ve yine bk.Yusuf, 111)
Kur’an ve sünnette hükmü açıkça belirtilmeyen meseleler hakkındaki hükmü, İslam ümmetinin müctehid alimleri, kitap ve sünnete dayanarak çıkarırlar.
Peygamberimiz (s.a.v.) İslam’ı değişik şekillerde tanımlamışlardır. Bu tanımlardan biri şu şekildedir:
“İslam, beş esas üzerine bina edilmiştir (kurulmuştur). Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in (s.a.v.) O’nun kulu ve rasülü olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, zekat vermek, Beyt’i (Kâbe’yi) haccetmek ve Ramazan orucunu tutmaktır.” (Buhari, İman 1; Müslim, İman 22; Nesai, İman 13; Tirmizi İman 3)
Yukarıdaki hadis, İslam binasının bu beş temel üzerinde kurulu olduğunu açıklamaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus, bu beş esas, İslam’ın temelleridir ama, İslam’ın tamamı değildir. Bir evin sadece temellerden ibaret olduğu nasıl söylenemezse, İslam’ın bu beş temelden ibaret olduğunu iddia etmek de aynı şekilde yanlıştır. Kur’an-ı Kerim’i açıp okuyan görecektir ki, bu beş hususun dışında ahlaktan, iktisattan, sosyal meselelerden, siyasetten, barıştan, savaştan, hayırdan, şerden... söz edilmiştir. İslam, temel ve binadan meydana gelmiştir. Temel, bu beş rükundur. Bina ise, insan hayatıyla ilgili İslam’ın diğer hükümleridir. Müslümanın görevi, İslam’ı tümüyle tanımak ve tüm olarak ikame etmek, ayakta tutmaktır.
Bu meşhur hadis-i şerifin ışığı altında İslam’ın temellerini ikiye ayırabiliriz: Şehadet kelimeleriyle özetlenen iman ve önemine binaen dört amelin zikredilmesinden anlaşılan amel-i salih.. İslam, şehadet kelimesi ve imanın rükûnlarıyla ortaya çıkan inançtır. İslam; namaz, zekat, oruç ve hac ile ortaya çıkan ibadetlerdir. Bunlara İslam’ın rükûnları, temelleri denilir. İslam’ın geri kalanı ise, bu temeller üzerine kurulan binadır. Bu binayı meydana getiren unsurlar İslam’ın hayat sistemleri, nizamlarıdır: Siyasî nizam, ekonomik nizam, ahlakî nizam, askerî nizam, sosyal nizam, öğretim nizamı vs. İslam’ın hakimiyetini sağlaması için ayrıca müeyyideleri vardır. (Müeyyide: Kanun ve ahlakî emirlerin yerine getirilmesini temin eden kuvvet, yaptırımla ilgili kural demektir.) Bu müeyyideler; cihad, marufu emredip münkerden sakındırmak; fıtrî cezalar, Allah’ın dünya ve ahirette verdiği Rabbanî cezalardır. O halde İslam; inanç, ibadet, hayat sistemleri ve müeyyidelerdir.
İslam, insanın içi ve dışı, kalbi ve kalıbı, aklı ve vicdanı, arzusu ve nefreti, duygusu ve hassasiyetiyle Allah’a teslim olup boyun eğmesidir. Kalbini ve aklını, elini ve eteğini, içini ve dışını Allah’ın hükmü dışındaki her türlü etkiden kurtarmaktır. İslam, genel nizam, hayatın her cephesiyle ilgili kanun ve vahiyle emredilip, peygamberle tebliğ edilen, insan davranışlarının programıdır. Bu programa uyana sevap; uymayana ceza vardır. İslam, Allah Teala’nın indirdiği ahkam (hükümler), akide, ibadet, ahlak, muamelat, Kur’an ve sünnetteki haberlerin bütünüdür
Güneş Yakartepe “ Ömrün Bitirmiş Virane’miyem (Allahu Allah)” İlahi Notalarını Yapılandırdı Piyano ile çaldı

Fazlasını Göster

Etiketler: anlam-gelir-allah-teala’nın-emir forum-vatan.tc-dini-konular-dini-sözler-yazı-şiir-ilahi-sözleri-dini-dosya-ömür-bitir-, ömrü-aklın-yitirmiş-divanemiyem-dailymotion din-ve-i̇slamiyet-forumu-içindeki-.i̇lahiler-ve-sözleri-konusu-özeti, hicaz-i̇lah-i-aşk-ömrü-bi̇ti̇r-vi̇rane-mi̇yem--youtube-ezan-ek-bir-namaz-vakit-sabah-namazı-öğle-namaz, arapça-ifade-edilen-i̇slami̇-kavram-allah-herşey-üstün-yüce-ulu-olduğunu-ifade-eder-cenaze-teravih-tesbih-evvabin, söz-favoriler-ekle-seslendiren-barış-manço-turkiye-sanatçı-şarkıcı-şarkıkral-tv-bedava-türkü-pop-konser-show-you-tube-metacafe-radyo-perküsyon-viyola, türk-sanat-müziği-klasik-musikisi-musiki-alaturka-tsm-türkiye-turkey-turkish-classical-art-music-li-performance-turk-music-türk-musik, klasi̇k-türk-müzi̇ği̇-korosu-sanat-müziği-korosu-hacı-kemençe-taksimi-enstrümantal-müziği-tsm-taksim-musıki-müzi̇ği̇-üstatlari-unutulmuş-eski-dost-şarkı-türkü, ilahiler-ilahi-dinle-ilahisi-ilahilerini-ilahi-indir-ilahi-izle-yeni-seyret-abdurrahman-önül-en-güzel-ilahiler-grup-akabe-erdem-cömez-acilsinda-yollar-sana-popüler-i̇lahiler-son-, eklenen-ilahiler-karışık-i̇lahiler-müziksiz-ılahıler-hafız-imam-inaç-inanan-kul-hak-ibadet-namaz-oruç-haç-zekat-dinsel-kandil-helal-hilal-nota-arşi̇vi̇-makam-li̇stesi̇-, dualar-vakıf-tur-hac-ilahi-kabe-irfan-en-güzel-ilahiler-imam-hatip-hafız-hz-dua-muhammed-zikir-zarayunus-emre-yeni-ilahiler-süper-ilahi-klip-zikirli-albüm-youtube-saz

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS