Piyanocu PİYANO Bilgi Video Piano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Türkü Hikaye Sözleri ÇAYDA ÇIRA YANIYOR Elazığ Fon Müzikleri Mum Melodik Uluslararası Film Festival

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

PİYANO ile TÜRKÜ SÖZLERİ ve HİKAYELERİ Projesinde sizlere 30 İlginç türkünün gerçek hikayesini anlatmayı hedefledik. Piyanist GÜNEŞ YAKARTEPE Piyanosu ile Enstrümantal Eseri çalarken,Öykü Anlatıcımız, ERGÜL ÖZKORKMAZ Size Halk Türküsünün sözleri ve Gerçek Hikayesini Anlatacak. hikayenin resimlerinide izleyebileceksiniz. Var ise türkü Yöresinin fotograflarınıda göreceksiniz. bu güzel türkülerimizi hikayeri sözleri ile yaşabileceğiz.
Bu türkü Kültürü mirasımıza sahip çıkacağız.Çocuklarımıza ,gençlerimize türkülerimizi sevdireceğiz aşıklarımıza,değerlerimizi,Folklorümüze sevgilerimizle hatırlayacağız.
TÜRKÜ SÖZÜ ve HİKAYESİ
Elazığ halkoyunlarının incisi çayda çıra oyunu elde tabaklar ve tabaklara konan mumlarla karanlık bir mekanda başlanarak oynanır. Elazığ’ın ulusal ve uluslararası tanıtımında büyük rolü ve adeta simgesi olan bu halkoyununun doğuşu hakkında çeşitli efsaneler anlatılır. Bu efsanelerden en yaygını şöyledir:

Birinci efsane:Uluovayı ortadan ayıran Harıngit çayının kıyısında kurulu bir köyde düğün vardır. Bu köyün ileri gelenlerinden birinin oğlu evlenmektedir. Yenilir, içilir, günlerce eğlenilir. Artık düğünün son gecesidir. Eğlence olanca coşkusu ve güzelliği ile devam etmektedir. Aniden ay tutulur. Bu olay pek hayra yorumlanmaz. Düğüne katılanlar bunu uğursuzluk olarak yorumlarlar. Davetliler tedirgin olur. Düğünün neşesi kaçar, coşkusu donar. Damadın annesi Pembe Hatun bu duruma çok üzülür. Ne kadar mum varsa köyde toplatır, tabaklara dizer ve orada bulunanların ellerine tutuşturur. Kendisi de başa geçerek mumların ışığında oynamaya başlar. Çalgıcılar hemen bu oyuna uygun bir müzik bulurlar. Davetliler coşar, eğlence devam eder. Böylece çayda çıra oyunu ve melodisi ortaya çıkar.

İkinci efsane: Fırat’ın azgın sularının aktığı bir yerde geçer. Nehrin iki yakasına yerleşen iki Oğuz boyundan iki genç, birbirlerini delice severler. Kız geceleri ışık yakarak oğlana yol gösterir. Böylece ışığı takip eden genç girdaba kapılmadan yüzerek karşı kıyıya çıkar. Bu gizli buluşmayı fark eden kızın babası bir gece kızının yaktığı ışığı söndürür. Suyun ortasında kalan genç yolunu bulamaz, girdaba kapılarak boğulur. Kız, oğlanın kıyıya çıkmadığını görünce o da kendisini sulara atar. Nehrin her iki yakasındaki köylüler meşaleler yakarak suda kaybolan gençleri ararlar, ama bir türlü bulamazlar. Bu hazin olayın sonucunda çayda çıra oyununun doğmuş olduğunu söyleyen araştırmacılar, figürlerin bir arama motifi olduğundan bahsederler.

Bugün Elazığ’da güvey ve gelinin misafirlerin huzuruna çıkartılması ve güvey gezdirilmesi geleneğinin yerine getirilmesi esnasında bu oyun oynanmaktadır.
Elazığ yöresine ait bir hikaye olan “Çayda Çıra” Türküsü ve Oyunu; farklı bir anlatımla filmleştirildi.

Kasabanın önemli kişilerinden Müslüm, önce büyük olan Kadir’i everecek sonrada kızı Reyhan’ı nişanlayacaktır. Geleneğe göre büyüğün düğünü olmadan küçük sözlenemez. Kızı delicesine seven Şeref tüm sıkıntıları göğüsler. Tabi Reyhan’ı ağabeyi Kadir’in arkadaşı Hasan da sevmekte ve Kadir’i Şeref’e karşı kışkırtmaktadır. Sonunda öldürmeğe kadar olay gider. İki sevda arasına girilir.

Müslüm’ün 13 yaşındaki küçük oğlu Zülküf’te birini (Şefika’yı) sevmektedir. Kasabanın bilgesi İsmail dedenin anlattığı hikayeleri dinler bu hikayeler arasında en çok ÇAYDA ÇIRA hikayesini tutar. “Çayda Çıra” Zülküf’ün hep hayalinde, rüyalarındadır. Ablası Reyhan’a destek çıkar, adeta onu kollar ve zekası
Çayda Çıra Yanıyor
(Hanım Nanay Kız Nanay,
Nanay Güzelim Nanay,Nanay Sevdiğim Nanay)
Ela Göz Uyanıyor
Fitil Çifte Yara Bir
Yürek Mi Dayanıyor
Buralarda Gülüm Yok
Söylemeye Dilim Yok
Geceler Uykum Yok
Gündüzün Kararım Yok

Piyanist Güneş Yakartepe " HİKAYE ÖYKÜ Çayda Çıra Elazığ Türküsü" Eserini Senfoni Çok Ses Piyano Eşlik Notasını yazarak Senfoni formunda Dijital Stand-Duvar Piyano ile icra etti ve Vokalist OYA YILDIZ ona vokal yaptı
Çay aşağı mum direk
Suyu nerden indirek
Kaymakamın kızını
Ağ konaktan indirek

Eğmeli yarim eğmeli
Fistan yere değmeli
Bir yiğidin sevdiği
Dünyalara değmeli

Çayda çıra yanıyor
Mor boya boyanıyor
Ben yarime giderken
Düşmanlar uyanıyor

Vay benim hacı yarim
Başımın tacı yarim
Eller bana acımaz
Sen bari acı yarim
yöre: Elazığ
Türkü Hikaye Sözleri ÇAYDA ÇIRA YANIYOR Elazığ Fon Müzikleri Mum Melodik Uluslararası Film Festivali Piyano Galası Enstrümantal Coşku Folklor Eser Video Mp3 Ses Şarkı Sözü Özgün Özel Meşhur Karaoke Ezgi yere Ela Göz Uyanıyor Sevdiğim Fitil Çifte Yara Yürek Bura Gülüm Yok Söyle Dilim Yok Geceler Uyku Gündüz Karar Çay aşağı mum direkt Suyu nerden Kaymakam kızını Ağ konak Dünya değmeli yiğiT Nanay Kız Fistan Yöre Türkü Oynak Neşeli Oyun HavaSI Oyna Düğün Salonu Kıvır roman Göbek At çingen Göbek At Oryantel Dansöz Dans Kız kadın Çengi saz Solo Piyano Oynat nasıl Oynanır atılır Kıvrılır Alaturka Enstrüman Çal çalkalanır Dance

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS