Piyanocu PİYANO Bilgi Video Piano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Senfonik Türküler KIRMIZI BUĞDAY Piyano Armoni Piyanist Senfoni Türkü Senfonisi Senfonileri Orkestra

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Türküleri Piyano Sesleri ile Dinlediniz mi?
Piyanist Güneş Yakartepe "Kırmızı Buğday - Manisa Ege Yöresi " Türküsünü Piyano çaldı ve Söyledi.
Solistimiz Ezgi Beyza Öztürk Vokalde Ona Eşlik Etti.
Çok sevilen Eserleri Piyano ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz,
Yorumlarınızı bekliyorum.
56 w Kırmızı Buğday Beyza Genç Solist Sahne Özel Güzel Piyano Piyanist Türküleri Türküsü Yöreleri Ayrılmıyor Sezinden Manisa Armoni Kontur Puan insan uzay önder
KIRMIZI BUĞDAY AYRILMIYOR SEZİNDEN
Repertuar No: 441
Ezgi Adı: KIRMIZI BUĞDAY AYRILMIYOR SEZİNDEN
Yöresi: MANİSA
Kaynak Kişisi: Haydar Bayçın
Derleyen: Muzaffer Sarısözen
Notaya Alan: Muzaffer Sarısözen
NOTA: Bölüm 1
Buğday (Triticum), buğdaygiller (Poaceae) ailesinden bütün dünyada ıshahı yapılmış tek yıllık otsu bir bitkidir. Karasal iklimi tercih eder. Mısır ile birlikte dünya çapında ikinci en fazla ekimi yapılan tahıldır. Bunları pirinç takip eder. Buğday; un, yem üretilmesinde kullanılan temel bir besin maddesidir. Kabuğu ayrılabileceği gibi kabuğu ile de öğütülebilir.
Buğday tanesinin üçüncü ve bizim için en önemli kısmı endospermdir. Bu kısımda bulunan hücrelerde nişasta ve azotlu maddeler birbirine kenetlenmiş halde bulunur.

Buğday tanesinde insan gıdası olarak istifade edilen un Endosperm (tane içi) den elde edilir. Kabuk ve Ruşeym kısmı un vermez. Bunlar kepekte kalır.

Buğday Tanesinin Bileşimi :
Buğday tanesinde sudan ayrı olarak karbonhidratlar, Protein, yağ, selüloz, madeni maddeler, enzim ve vitaminler vardır. Bu maddelerin buğday tanesindeki miktarları, çeşide ve yetiştiği bölgeye göre değişmektedir. Ortalama olarak bu maddelerin miktarları şöyledir.
Su :
Buğdayın yetiştiği bölgeye göre tanedeki su miktarı da değişmektedir. Kurak yörede yetişen Buğdaylarda su miktarı az, fazla yağışlı rutubetli yerlerde yetişen buğdayların su miktarları da fazla olur. Hasat zamanı ile buğdayın olgunluk devresindeki rutubet miktarı da tanedeki su nispetine tesir eder. Buna mukabil buğday çeşitlerinin su nispetine önemli tesiri yoktur. Daha çok yetiştiği bölgenin tesiri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre memleketimiz buğday çeşitlerinin ortalama % 10 nispetinde su ihtiva ettiği görülmüştür.

Karbonhidratlar :
Buğdayda bulunan karbonhidratların ekseriyetini nişasta teşkil eder. Buğday nişastası yuvarlak hücreler halindedir. Tane içerisindeki nişasta proteinli maddelerle sıkı sıkıya sarılmış bir vaziyettedir. Bununla beraber Mekanik yollarla, mesela yıkama ile proteinli maddelerden ayrılır.

Genellikle tanenin süt olum devresinde bol yağış olması, protein miktarını azaltmakta, aksine bu devrenin kurak geçmesi tanenin protein bakımından zenginleşmesine neden olmaktadır.

Yetiştiği toprağın yüksek derecede azotlu gübre ile gübrelenmesi de tanenin protein nispetini yükseltmektedir. Genel olarak ekmeklik buğdayların protein nispetinin % 12’den az olmaması istenir.

Buğday tanesinde yukarıda izah edilen maddelerden başka yağlar, selüloz ve vitaminlerle enzimler de bulunmaktadır.

Ülkemizde Yetişen Buğday Çeşitleri :
Türkiye’de yetiştirilen buğdaylar tür ve çeşit olarak çok farklıdır. Bir zamanlar "durum" nev’i ve çeşitleri fazla yetiştirildiği halde son 50 yılda daha ziyade ekmeklik çeşitlerin üretilmesi artış göstermiştir. Bununla beraber durum ve yumuşak buğdayların yetiştiği bölgeler tabiat şartlarının tesiriyle pek fazla değişmemiştir.

A – Ekmeklik buğdaylar :
Memleketimizde yetişen ekmeklik buğday çeşitleri genellikle beyaz–sarı renkli, küçük taneli, yazlık–kışlık ekilen ve nişasta miktarı fazla buğdaylardır. Aynı çeşitten olan fakat tane rengi kırmızı olan ve kışlık ekilen kızılca, daha küçük taneli olup yazlık ekilenler ve sünter adı verilen buğdaylar da bulunmaktadır.

B – Makarnalık Buğdaylar :
Memleketimizin makarnalık buğday çeşitleri Trakya, Orta Anadolu Güney Anadolu Bölgesinde yetişmelerine göre isim almakta ve gruplaşmaktadırlar. Bu çeşit buğdayların taneleri daha büyük ve renkleri de koyu sarı, kehribardır. Bu çeşit buğdaylardan irmik alınması istenildiğinden fazla züccaci taneli olanlar tercih edilir.
Senfonik Türküler KIRMIZI BUĞDAY Piyano Armoni Piyanist Senfoni Türkü Senfonisi Senfonileri Orkestra Armonik Doğu Türküsü Yöreleri Ayrılmıyor Sezinden Yöre Manisa Bugday Ayrıl Sezi Turuncu Kızıl Adlı turku dostları bilgileri net Kaynağı Mahlası Gönderen turku Ayrı imla klavuzu fayda Ayrıca kelime anlamı bulabilirsiniz ingilizce türkçe sözlük
Piyano, KIRMIZI BUĞDAY,piyanist,Ege türküleri,senfonik, ege Ayrılmıyor Sezinden yöre Armoni Kontur Puan İnsan Uzay Önder Türkü Tahıl Tarla Arpa Yöre Harika Manisa Yöre Güzel Türkü Genç Solisti EZGİsi Sahne Özel Genç Pianist Kayıt Web Site tüm dillerde kelime cümle metin çevirisi yapabilir imla klavuzu fayda Ayrıca kelime anlamı Armoni Kontur Puan insan uzay önder Güzel Türküsü Genç Solist EZGİ Sahne Özel Genç Piyanist Sponsorlu bağlantılar Madensel Maddeler – Kül :
Buğday tanesinde bulunan madensel maddelere kül adı verilmektedir. Tane kül nispeti topraktan alınan gıda maddeleri ile alakalı olduğu gibi

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS