Piyanocu PİYANO Bilgi Video Piano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Senfonik Piyano Türküleri ANKARA’NIN BAĞLARI Şan:ECE Türkü Senfonisi Şarkı Senfoni Yöre Orkestra Ope

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Piyanist GÜNEŞ YAKARTEPE "Ankara'nın Bağları Piyano Oyun havası Türkü Hikayesi " Eserinin Eşlik Çok sesli (Senfoni) Nota ve Armonilerini Analiz etti Piyano ile İcra Ederek Söyledi
Vokalist ECE YILDIRIM Ona Vokal yaptı
ip attım ucu kaldı da
darazda gücü kaldı
ben sevdim eller aldı
içimde acı kaldı

ankara'nın bağları da
büklüm büklüm yolları
ne zaman sarhoş oldun da
kaldıramıyon kolları

anmayı yüke koydun da
ağzını büke koydum
aldın yari elimden
boynumu büke koydun

ankara'nın bağları da
büklüm büklüm yolları
ne zaman sarhoş oldunda
kaldıramıyon kolları

astarda urganım var da
yün basma yorganım var
o yar senin derlerse
on koyun kurbanın var
o yar benim derlerse
on koyun kurbanın var

ankara'nın bağlarıda
büklüm büklüm yolları
ne zaman sarhoş oldun
kaldıramıyon kolları.
Hitit belgelerinde geçen ise Yüce Anka Tapınağı olarak çevrilmektedir.

Kemal Bağlum'un Beş Bin Yılda Nereden Nereye ANKARA isimli kitabında Ankara isminin kökenini şu şekilde açıklamaktadır.

Ankara isminin nereden geldiği konusunda çeşitli görüşler bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ve tarihçilerin ve arkeologların birleştiği ad Galatların amblemi olan ve çapa anlamına gelen Ancyra'dan kaynaklanmaktadır.

Roma İmparatoru

Neron döneminde Ankara Tectosageler'in Ancyra'sı olarak biliniyor.


Bizanslılar Ancyra Tarihçiler

Arapların 8. yüzyılda Ankara İslam akıncıları ise Zat'ül Selasi adını koymuşlardır. Selçuklu komutanı El İdris 12. yüzyılda Anadolu'ya geldiğinde bu kente Angori ismini vermiş. İbni-il Atun Yakut İbni-Bibi Ebul Feda 13. ve 14. yüzyılda Ankara'yı Engüriye ve Engürü olarak isimlendirmişlerdir.Danişmentliler Ankara'yı Darül-Selasiye olarak adlandırmışlardır. Tarihçiler Selçuk ve Moğollar dönemindenden 1343 yılına kadar Ankara'ya Engüriye Katip Çelebi de 1648'de Ankara'ya geldiğinde bu kentin adının Engüri olduğunu yazmıştır.
Ankara ili Ankara ili Türkiye'nin başkenti Ankara şehrinin bulunduğu ildir. ankara tarihi
M.S. 3. Yüzyıl ortalarında Roma İmparatorluğu’ndan ortaya çıkan sosyal ve ekonomik çöküntüyle paralel olarak kent o günlere kadar koruduğu açık kent niteliğini yitirmiş; çevresi surlarla çevrilmiştir. Roma İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul’a taşınınca Ankara’dan geçen ve başkenti doğuya bağlayan yolların önemi daha da artmıştır.
Ankara’nın Selçuklular'ın eline geçmesi Malazgirt Savaşı'ndan sonra 1073 yılına rastlar. 12 ve 13. yüzyıllarda Selçuklu sultanlarının da çabasıyla transit ticaret bir gelişme gösteren Ankara 1304’de görevli özerklik verilerek Osmanlı Devleti'ne bağlandı. I. Murat zamanında kesin olarak Osmanlı topraklarına bağlanan kentte 1402 yılında Timur ve Osmanlı Yıldırım Beyazıt arasındaki Ankara Savaşı yapıldı. Savaşta kent ve çevresinin büyük ölçüde harap olmuş Anadolu birliğini yeniden kuran II. Murat zamanında yeniden onarılmıştır.
Coğrafya
Ankara coğrafyası
Ankara'nın ilçeleri
Resmi büyült

Ankara'nın ilçeleri
İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatısındadır. Doğusunda Kırşehir ve Kırıkkale batısında Bilecik- Eskişehir kuzeyinde Çankırı kuzeybatısında Bolu güneyinde Konya ve Aksaray illeri yer almaktadır.

Dağlık ve ormanlık Kuzey Anadolu ile kurak Konya Ovası arasında yer alan Ankara Kızılırmak ve Sakarya Nehri ve havzaları ile çevrilmiş olup kuzey ve kuzeybatısındaki dağlar yer yer ormanlık alanlarla kaplıdır.
İlin başlıca akarsuları; Kızılırmak Sakarya Nehri Ankara Çayı Kirmir Çayı Ova Çayı ve Balaban Çayı’dır. Başlıca gölleri; Tuz Gölü Mogan Gölü ve Eymir Gölü’dür. Başlıca barajları; Sarıyar Kesikköprü Çubuk-1 Çubuk-2 Bayındır Kurtboğazı Çamlıdere ve Asartepe barajlarıdır.
İlçeleri
Akyurt - Altındağ - Ayaş - Bala - Çankaya - Çubuk - Elmadağ - Etimesgut - Gölbaşı - Kalecik - Kazan - Keçiören - Mamak - Pursaklar - Sincan - Yenimahalle - Beypazarı - Çamlıdere - Evren - Güdül - Haymana - Kızılcahamam - Nallıhan - Polatlı - Şereflikoçhisar
İklim
Ankara'nın büyük bölümünde karasal iklim hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve kar yağışlıdır. İç Anadolu'dan gelen Karasal iklimin etkisi ile ilin orta ve güneyinde bozkırlar Karadeniz'den gelen Karadeniz iklimi etkisi ile de kuzeyde ormanlar yaygındır. Ankara Türkiye'deki üç ana iklim tipinin de görüldüğü üç ilden biridir (diğerleri Kırklareli ve Bolu'dur). İlin kuzeybatı ucunda
Senfonik Piyano Türküleri ANKARA’NIN BAĞLARI Şan:ECE Türkü Senfonisi Şarkı Senfoni Yöre Orkestra Opera devlet Bale Oynak Neşeli Oyna Düğün Salonu Kıvır Çalkala elektro Saz Angara 06 plaka TBBM MİLLET TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Son Tutanak Genel Kurul Gündemi Komisyon Gündemleri Gelen Kağıtlar öğren öğrenci Piyanist çengi dansöz kız düğün kına gecesi nasıl oynanır ''İp attım ucu kaldı'' türkü hikayesi başkent bağ Ödev sonraki Türkçe anonim Ortaokul 5 puan en iyi 2013 türk1 2 kullanıcı Ankaralı Coşkun avatarı 06 plaka Do 1 2 ŞİKAYET BİLDİR Ekleyen Etiketler Yorum E-Posta En Popüler Bölge Söz Şarkı Turkce muzik net OyunHava ANA SAYFA

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS