Piyanocu PİYANO Bilgi Video Piano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Piyano Solo VÜCUD İKLİMİNİN SULTANI SENSİN Osmanlı Sarayı Klasik Türk Müzik-Musikisi Beste Şarkıları

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Piyanist Güneş Yakartepe " VÜCUD İKLİMİNİN SULTANI SENSİN " Hacı Arif Bey Nihavend Eserini Piyano İle İcra Etti Ve Solist Burcu Ona Sesiyle Vokal Yaptı .
Sultan Abdülmecit Dönemi Osmanlı Sarayı Bestecileri Projesi: 6
Solist: BURCU VATANSEVER
Piyano Ve Piyano Düzenleme: Piyanist GÜNEŞ YAKARTEPE
Vücud İkliminin Sultanı Sensin Şarkısı Sözleri ve Bestecisi Hakkında Bilgiler
Bestesi Hacı Ârif Bey‘e ait olan; Nihâvend makamı, Yürük Semaî usûlündeki, Vûcud ikliminin sultanı sensin isimli Türk sanat müziği şarkısının video yorumları, sözleri ve notası.
Bestesi ve güftesi ile yüreğe dokunan ve her dinleyişte peygamber (sav)'i hatırlatan güzel eser.
Vücud İkliminin Sultânı Sensin
Efendim Derdimin Dermânı Sensin
Bu Cism-Ü Na-Tüvânın Cânı Sensin
Efendim Derdimin Dermânı Sensin

Beste: Hacı Arif Bey
Güfte: ?
Makam: Nihavend
Usûl: Yürük Semai
HACI ARİF BEY KİMDİR? Hacı Arif Bey hayatı, Hacı Arif Bey biyografisi, Hacı Arif Bey eserleri, Hacı Arif Bey besteleri ile ilgili bilgiler
Hatta şarkı formunu ana çizgleriyle şekillendren Hacı Ârf Bey’in şiiri de kendsine ait olan, Nihavend “Vücûd İklmnn sultânı sensin” şarkısının da Hz. Muhammed (s.a.v)e ithafen bestelendiği yolundaki bir söylem de oldukça yaygındır.
Bestesi ve güftesi ile yüreğime dokunan ve her dinleyişte bana da peygamber(sav)'i hatırlatır. bence haklı Bir yorum
Hacı Arif Bey ile İlgili Kısaca – Özet Bilgi:
Türk sanat müziği bestecisi. İstanbul’da doğup İstanbul’da yaşayan ve yine burada vefat eden Hacı Arif Bey, klasik Osmanlı müziğiyle 20. yüzyıl Türk Sanat Müziği arasındaki geçişi, klasik Türk müziğinin popülerlik kazanmasını temsil eder. Hacı Arif Bey, müthiş kulak hafızası ve sesinin güzelliği sayesinde daha çocukluğunda keşfedilip dönemin müzisyenlerince özel olarak yetiştirilmiş bir sanatçıdır.
Zekai Dede, genç Arif’i keşfettikten sonra, eğitmesi için Eyyubi Mehmed Bey‘e götürdü ve daha sonra kendi hocası olan. Itrî ile birlikte Osmanlı dönemi klasik Türk müziğinin en ünlü ve önemli ismi sayılan Dede Efendi‘yle tanıştırdı. Müzik çalışmaları bir yandan devam ederken. Arif, Bab-ı Seraskeri‘ye memur olarak girdi. Sultan Abdülmecid tarafından Mızıka-yı Humayun‘a (Padişahlık makarnanın özel müzik topluluğu; bugünkü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasfna denk gelir) alındı. Saray müzisyenleri arasına giren Hacı Arif Bey, aynı zamanda saray halkının müzik öğretmenliğini de yürütüyordu.
Abdülmecit’ten sonra Abdülaziz ve Abdülhamit dönemlerinde de sarayda görev yaptı. Hacı Arif Beyin ünü hem yaptığı besteler ve söylediği şarkılar hem de ilginç hayat hikâyesi nedeniyle oldukça yaygındı. Bugün de Türk bestecileri arasında en çok tanınan, eserleri en çok seslendirilen ve sevilen besteciler arasında kabul edilmektedir.
Özellikle kendisinden önceki klasik bestecilerin pek üzerine düşmediği şarkı formuna kazandırdığı kişilik önemlidir. Günümüzde Türk sanat müziği dendiğinde daha çok şarkıların anlaşılmasında Hacı Arif Beyin sağlığında olduğu gibi öldükten sonra da popülerliğinin devam etmesinin payı büyüktür. Hacı Arif Bey, Mızıka-yı Hümayun‘daki görevi sırasında 1885’te İstanbul’da vefat etti. Mezarı Yahya Efendi Dergahı‘ndadır.
Hacı Arif BeyHacı Arif Bey; Osmanlı bestecisidir. İlk müzik derslerini Zekai Efendi"den (Zekai Dede) aldı. Eyyubi Mehmet Bey"in desteğiyle Mızıka-ı Hümayun"a girmiştir.
VÜCUD İKLİMİNİN SULTANI SENSİN, Hacı Arif Bey Sultan Abdülmecit Abdülaziz Abdülhamid Harem Dolmabahçe Devri Dönemi Osmanlı Sarayı Bestecileri Klasik Türk Müziği Musiki Şarkısı Nihavend Makamı Anma Etkinliği Repertuvar Konser Solist Piyano Solo Sanat Güzel Şarkılar Nota Arşivi Söz Akor Beste Ana Sayfa Seçkin İçerik Deneme Projesi Son Beğen Güneş Yakartepe Piano Müzik Vücut İklimi Sen Padişah Sarayı Şarkısı Sözleri Besteci Bilgi Padişah Nota Vucut İklim. Kimdir, Nedir, Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Besteleri, Özellik, Bilgiler.

V

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS