Piyanocu PİYANO Bilgi Video Piano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Genç Piyanist GÜNEŞ YAKARTEPE'NİN KOMALI PİYANO AZMİ

Bu yazı Çok sevdiğim ve geleneksel Türk Müziğine çok katkı veren “MUSİKİ DERGİSİ” sinden alınmıştır. Editör Dr. Ayhan Sarı’ya teşekkür ederiz

Komalı piyano ta 1980'lerden beri Sn. Erol Sayan ile sohbetlerimizde kendisinin dile getirdiği bir konuydu. Gerçi o zamana değin GTM'nin piyanosunun tanbur olduğu elde edilebilen sesler manasında söylense de, piyano ile tanbur arasında kullanım olarak çok fark vardı. Bugünlerde genç bir müzisyenimiz İTÜ TMDK öğrencisi 17 yaşındaki Günes Yakartepe komalı piyano(*) idealinin iddialı bir icracısı olarak sesini duyuruyor. (EĞİTİM Haberi – Ayhan sarı Komalı iyano ile ilgili 20 Ocak 2016 tarihli Musiki Dergisi haberi)

Güneş Yakartepe, müziğe 3. sınıfta blok flütle başlamış. Mühendis anne babanın da desteğiyle özel hocalar sayesinde kısa sürede birçok enstrümanı çalmaya başlamış ve birçok çalgıyı icra edebiliyor.

Altıncı sınıftayken annesinin aldığı akustik piyanoya duyduğu ilgi ve merak 8. sınıfta Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Okulu'na girerek orta okul ve liseye burada devam etmesini sağlamış ve piyano bölümünden mezun olmuş.

Güneş Yakartepe, Komalı piyano hakkında şunları söylüyor:

"Normalde her oktavda 12 ses varken. Bu piyanonun 1 oktavında 53 sesi ayarlayıp verebiliyorsunuz. Bu piyano elektrikli. Akustik piyanomda daha çok klasik çalışmaları komalı piyanomda ise Türk müziği ve saray müziği çalışmalarımı seslendiriyorum. Açıkçası bu piyano Türk Müziği içinde geliştirilmedi. Yabancı bazı ülkelerin ulusal müziklerinde kullanılmak için ayarlanabilir komalı piyano geliştirmişler. Onlarınki daha matematiksel olduğu için bizim Türk Müziğine uymuyor. Ara sesleri bulabilmek için tanbur, ney, kaval ve ud gibi enstrümanları kullanıyorum. Tabii ki bunu yapabilmek için iyi bir kulağa sahip olmak gerek.

"Piyanoyu ve Türk Müziğini çok seviyorum. Dolayısıyla ne piyano için Türk müziğinden vazgeçerim ne de Türk müziği için piyanodan. Bu şekilde ikisini de birleştirdiğimi düşünüyorum. Türk müziği dipsiz bir kuyu, biraz daha indikçe farklı bir şey keşfediyorsunuz. Türk müziğinin derinine indikçe piyanoyla tam olarak çalamıyorsunuz. Makam ve komaları bilmek gerekiyor. Bunun akustik piyanoyla mümkün olmadığını gördüm. Babam daha sonra yurt dışındaki fuarlarda araştırdı. Japonya'dan komalı piyano ithal ettik. Bunu öğreneceğim kimse yoktu ve bu beni daha çok araştırarak öğrenmeye yönlendirdi. Çala çala yumuşattım ve daha ruha dokunur hale getirdim."

Güneş Yakartepe'nin babası Mehmet Yakartepe: "Enstrümanların temini ve eğitimlerinin önemli bir bütçe gerektirdiğini söylemem gerek. Güneşin çalgıları ve müzik eğitimi için şu ana kadar yaklaşık 150 bin dolar kadar bir harcama yaptık. Yurt dışında müzik fuarlarına gittim müzik aletlerini inceledim. Ben Hiçbir zaman akustik piyano almak istemedim. Ağırlığı 252 kg ve fazla yer kaplıyor 4 kişi yerinden kıpırdatamıyoruz ve 6 ayda bir akort yapmak gerekiyor. Türk müziğine uygun bir enstrüman değil. Annesini kandırmış, Akustik piyano aldırmış. Piyano onun son müzik aleti oldu ve iyi de oldu. Piyano güneşin vazgeçilmez enstrümanı oldu. Onu Aldığı İlköğretim eğitiminden uzaklaştırdı. Önceleri oğlumuzun doktor veya mühendis olmasını istiyorduk. Müziği de hobi olarak yapmasını düşünmüştük. Fakat insan toprağına döktüğü zaman hiç acımıyor. Oğlum bir tasavvuf müziği çaldığı zaman Osmanlı padişahının müziğini veya klasik Türk müziğini çaldığı zaman benim tüm yorgunluğumu alıyor. Sadece klasik müzikte çalıyor olsaydı içim buruk kalırdı. Piyano normalde Türk musikisine uymuyor. Sanat ve tasavvuf müziğinin bu enstrümanda çalınması iyi sonuçlar vermiyor. Komalı piyanoyu uzun araştırmalar sonrası bulduk. Şu an Türk musikisini Osmanlı Musikisini Sultan 3. Selim'in bestelerini onun tadında ve kemençeyle tamburla düet yaparak çalabiliyor. Bunu duyduğumuz zaman huzura eriyorum ve çok mutlu oluyorum. Atalarımızın, padişahlarımızın ozanlarımızın halk müziğini piyanoyla dinlemek çok harika bir duygu ve her gelen bunu söylüyor. İlk defa Türkiye'de Türk Müziğini piyanoya adapte ettik" 

Anne Zerrin Yakartepe: "Güneş, bu işe emek verdi çocukluğunu verdi. Bunu bir şekilde aktarması ve sunması lazım Türk kültürüne hizmet etmesi lazım. Bu birikimini diğer çocuklara aktarması lazım. Şu anda bu konuda çalışmaları ve planlanmış projeleri var. Piyano ve müzik atölyesi şeklinde. Bunları çocuklara sunacak belki bu şekilde güzel müzisyenler yetişecek. Güneş müzik sayesinde Osmanlı tarihine de ilgi duymaya başladı. Arşiv araştırmalarına destek vermek amacıyla Osmanlıca öğreniyor."

Güneş Yakartepe web siteleri için aşağıdaki adresleri ziyaret edebilirsiniz.

Web:  www.yakartepe.com , www.gunesyakartepe.com,  www.yakartepe.net

Güneş Yakartepe'nin Komalı Piyano Azmi... ile ilgili 20 Ocak 2016 tarihli Musiki Dergisi haberi

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

RSS