Piyanocu PİYANO Bilgi Video Piano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

O SOLE MIO NAPOLİTEN ITALYAN Opera şarkı Piyanist:Yakartepe Halk Ezgi ITALY PAVOROTTI Mio Ses Tenor

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Güneş Yakartepe “O SOLE MİO Pavarotti ”Napolıten Opera Müziğini Senfonik Çok sesli Melodik Notasını Düzenledi ve Akustik piyano ile İcra etti. türkçesi."Benim Güneşim"
'O Sole Mio, 1898 yılında bestesini İtalyan şarkıcı/besteci Eduardo di Capua'nın (d.1865 - ö.1917) yaptığı, sözlerini yine bir İtalyan şair Giovanni Capurro'nun (d.1859 - ö.1920) yazdığı Napoliten bir şarkıdır.
Diğer dillerde de çeşitli versiyonları var olmakla beraber, genellikle yazıldığı orijinal dil olan Napoli lehçesi ile söylenir. Napoliten dilde "'O Sole Mio" standart İtalyanca'daki "Il sole mio" ya karşılık gelmektedir ve anlamı "Benim Güneşim" demektir
Türkçe çevirisi Ne güzel bir şeydir, güneşli bir gün, Hava nasıl da durgun fırtınadan sonra Öylesine taze ki hava, sanki şimdiden bayram gelmiş Ne güzel bir şeydir, güneşli bir gün, Ama baska bir güneş var ki Çok daha görkemli ve ışıltılı, O da senin yüzünde doğan Benim güneşim Benim kendi güneşim Senin çehrende Senin simanda Gece olunca ve güneş batınca Bana öylesine bir kasvet çöker Evinin penceresinin altında otursam Gece olunca ve güneş batınca. Ama baska bir güneş var ki Çok daha görkemli ve ışıltılı, O da senin yüzünde doğan Benim güneşim Benim kendi güneşim Senin çehrende Senin simanda
KONTRALTO: En kalın kadm sesidir ve çok az bulunur. Peslerde erkek sesine benzer. Rengi koyu ve sıcaktır. Oratoryo ve sahne kontraltosu diye ildye ayrılır. Eğitimi en zor kadın sesidir.orjinal
Oratoryo Kontraltosu: Özel olarak eski eserlerin icrasında kullanılan çok renkli, çok zengin kuvvetli ve ağır bir sestir. Sahne kontraltosu: Renkli kuvvetli, dramatik etkiye sahip bir sestir. Karakter rollerinde görülür.
Genç dramatik soprano: Yüksek dramatik sopranodan daha yumuşak bir karaktere ve daha aydınlık bir renge sahiptir. Daha hareketlidir. Hemen bütün İtalyan operalarmdaki kahraman kadın tipleri bu seslere verilmiştir.
Lyrik soprano: En çok rastlanan soprano cinsidir. Yumuşaklığı ve tizlerinin berraklığı başlıca özellikleridir.
Koleratür Soprano: En ince sopranodur. Gırtlaklannın olağanüstü hareketliliğiyle birer ses cambazı gibidirler. Dramatik veya iyrik olurlar. Dramatik koleratuarlar, ses ustahğmın yanı sıra zengin bir renk ve ses kuvvetine sahiptirler.
"Gayet az rastlanan makbul bir ses cinsidir. Küçük koleratur seslerine de koleratur subret denir. Oyun operalarmda, operetlerde önemli roller alırlar"
Lyrik tenor: Rengi daha aydınlık ve daha yumuşak olan (Iyrik tenor hemen bütün ttalyan operalarınm baş erkek rollerini elinde tutar ve tizlerinin parlaklığı ile belirir.
Legger tenor: Üçlü do'nun üzerindeki reye kadar çıkan bu hafif tenorlar kuvvetli olmaktan çok hareketlidirler. Oratoryolarda eski oyun operalarında (Rossini, Donizetti) sık sık görülürler.
Buffo tenor: Legger tenor karakterinde. komik rollere pek uyan bir ses cinsidir.
Kadın seslerini de üç ana gruba bölme yerinde olur. Kontralto, mezzo soprano ,soprano mezzosoprano
Wagner operalarının hemen bütün önemli tenor partileri bu sesler için yazılmıştır. En iyi dramatik tenorlara Isveç ve Norveçliler arasında rastlanır.
Karakter rolleri kahramanlık Legger bariton Lyrik bariton daha hareketli daha hafif çok tenora benzeyen ur Baritona yaklaşan sınır partilerinde bol tizleri olan bas Bas proford basbuffo yüksek bas olarak üçe ayrılırlar Kadın seslerini Buffo tenor Legger tenor Üçlü do üzerindeki kadar çıkan bu hafif tenorlar kuvvetli olmaktan çok hareketli Sahne KONTRALTO En kalın kadm sesidir çok az bulunur Legger tenor karakterinde komik rollere pek uyan ses cinsidir Erkek seslerinde bas bariton tenor En kalın erkek sesidir rengi çok koyu volümpesleri kuvvetlidir dramatik roller ünlü tenorlar olmak üzere birçok opera sanatçısı seslendirmiş kamu malı public domain söz yazarından bestecisi başka emeği geçen üçüncü ortak ortaya İtalya telif hakları 2013 2014 yılına kararı SES Çeşitleri Seslerin Sınıflandırılma takım sınıflar genişlik renk hareketlilik Renk bakımmdan daha az zengindirler Ses sanatçıların işlenmiş yerleşmiş sesleri ayrılır Aynı sınıfiaki sesleri birbirine benzeyen tarafları olur Bu benzeyişler bakımlarından olabilir Her ses bağlı olduğu ses sınıfında olması gereken ses genişliğine renge özelliklere sahip olmalıdır Bu sınıflan genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz Bu gruplarda takım ikinci derecede gruplara ‘Ses Eğitimi Korunması adlı eserinde ses sınırlan aşağıdaki şekillerde belirlenmiştir Genç dramatik soprano Lyrik tenor Rengi aydmlık yumuşak Bas buffo Bas profond Sesin Çoğunlukla sahnede cidde söylerler kadar kuvvetli değilse de ondan daha hareket Oyun operaları parlondolora koleratuarlan kolayca söyleyebilirler Hemen her zaman komik rollerde partilerinde başarı gösterirler Eğitimi en zor kadın sesidir
üç ana gruba bölme yerinde olur Kontralto mezzosoprano soprano Peslerde erkek sesine benzer Rengi koyu sıcaktır Oratoryo sahne kontraltosu
Gayet az rastlanan makbul ses cinsidir Küçük koleratur seslerine

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS