Piyanocu PİYANO Bilgi Video Piano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Benim Güneşim Orjinali O SOLE MİO Pavarotti Opera Piyano Napoliten Enstrumantal Soprono Sopronino Pi

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Güneş Yakartepe “orjinal O SOLE MİO Pavarotti Benim Güneşim”Napolıten Opera Müziğini Senfonik Çok sesli Melodik Notasını Düzenledi ve Akustik piyano ile İcra etti.
italyanlarin nerdeyse milli marsi, bunun disinda tüm dünyada en çok taninan, en çok söylenen, rock'tan jazz'a, sambadan arabeske her türde yorumlanmis napoliten sarki (bkz: napoliten sarkilar).
"oh, benim günesim" demek, fakat sanilmasin ki napoli günesine karsi bestelenmis. 1898 yilinda eduardo di capua bir müzisyen olarak sansini ukrayna'da, odessa'da aramaya gittiginde müzige dökmüs giovanni capurro'nun bu sözlerini. anlatirlar ki, hiç de öyle neseli, günesli bir haldeyken bestelememis bu sarkiyi capua. sila hasreti, napoli özlemi, melankoli, hüzündür bu sarkiya damgasini vuran, bakmayin siz elvis the pelvis'in kalçalarini sallayarak söyledigine (bkz: its now or never)
caruso'dan pavarotti'ye, ondan andrea bocelli'ye her tenorun repertuarinin degismez parçasidir.
ürkçe ifade edecek olursam:

ne güzel sey günesli bir gün
hava nasil da sakin firtinadan sonra
havada bir bayram var sanki
ne güzel sey günesli bir gün

ama baska bir günes var ki
daha güzel, o bebegim
oh, benim günesim
senin yüzünde
oh günes, oh benim günesim
senin yüzünde
senin yüzünde

gece olunca ve günes batinca
bana öyle bir hüzün çöker
senin pencerenin altinda durmak isterim
gece olunca ve günes batinca

ama baska bir günes var ki
daha güzel o... (tekrara giriyor burda)
(hakikaten de rezil bir çeviri oldu)
ibrahim tatlises bile "tenorsun, saheser bir sesin var, pavarotti yemis senin yaninda" gazina gelerek bu sarkiyi okumustur halk konserlerinde: o söylemiyor saka degil Luciano Pavarotti - O Sole Mio Videolarını İzlemek için Tıklayın Etiketler: Luciano Pavarotti, O Sole Mio, sözleri, şarkı sözü, şarkı sözleri, lyrics, online dinle, klibi, şarkısı, şarkıları, download, rapidshare, indir, bedava, telefon melodisi
O Sole Mio, 1898 yılında bestesini İtalyan şarkıcı/besteci Eduardo di Capua'nın (d.1865 - ö.1917) yaptığı, sözlerini yine bir İtalyan şair Giovanni Capurro'nun (d.1859 - ö.1920) yazdığı Napoliten bir şarkıdır.
Diğer dillerde de çeşitli versiyonları var olmakla beraber, genellikle yazıldığı orijinal dil olan Napoli lehçesi ile söylenir. Napoliten dilde "'O Sole Mio" standart İtalyanca'daki "Il sole mio" ya karşılık gelmektedir ve anlamı "Benim Güneşim" demektir (Oh Benim güneşim değil!). Bu şarkıyı başta Enrico Caruso, Mario Lanza,Giuseppe Di Stefano, Beniamino Gigli, Plácido Domingo, José Carreras ve Luciano Pavarotti gibi ünlü tenorlar olmak üzere birçok opera sanatçısı seslendirmişti. Turin'de bir mahkeme, bir ara kamu malı (public domain) olan şarkının bestecisi ve söz yazarından başka emeği geçen üçüncü bir ortak ortaya çıktığı için en azından İtalya'daki telif haklarının 2022 yılına kadar korunacağı kararına varmıştır.
SES Çeşitleri
Seslerin Sınıflandırılması
Ses sanatçıların işlenmiş ve yerleşmiş sesleri bir takım sınıflara ayrılır. Aynı sınıfiaki sesleri birbirine benzeyen tarafları olur. Bu benzeyişler genişlik, renk ve hareketlilik bakımlarından olabilir. Her ses bağlı olduğu ses sınıfında olması gereken ses genişliğine, renge ve özelliklere sahip olmalıdır. Bu sınıflan genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:
Erkek seslerinde bas, bariton, tenor. Bu gruplarda bir takım ikinci derecede gruplara ayrılırlar.Saadet tkesus’un ‘Ses Eğitimi ve Korunması” adlı eserinde ses sınırlan aşağıdaki şekillerde belirlenmiştir.
Bas: En kalın erkek sesidir. Bas proford, basbuffo ve yüksek bas olarak üçe ayrılırlar.
Bas profond: Sesin rengi çok koyu, volümlü, pesleri kuvvetlidir. Çoğunlukla sahnede cidde dramatik roller söylerler.,
Bas buffo: Renk bakımmdan daha az zengindirler. Bas profond kadar kuvvetli değilse de ondan daha hareketlidir.
Oyun operalarınm parlondoloranı, koleratuarlannı kolayca söyleyebilirler. Hemen her zaman komik rollerde
Yüksek bas: Pesleri diğer baslardan daha zayıflır. Buna karşı tizleri parlak ve rahattır. Baritona yaklaşan sınır partilerinde bol tizleri olan bas partilerinde başarı gösterirler.
BARİTON: Orta kalınlıktaki erkek sesidir. 0 da üçe ayrılır.
Dramatik bariton: Renk (b) bakımından yüksek bası andırır. Kuvvetli ve dramatik gücü olan bir sestir. Karakter rollerinde, kahramanlık operalarmda çok kabul gören bir sestir.
Lyrik bariton: Renk bakımından dramatik tenora yaklaşır, yumuşak tizleri, parlar, dramatik baritondan daha hareketli bir sestir.
Legger bariton: Lyrik baritondan daha hareketli, daha hafif daha çok tenora benzeyen bir baritondur. Fazla agilite isteyen Italyan operalarmda (Rossini, Donizetti) sik sık kullanılır
TENOR: Erkeklerde az rastlandığı için çok makbul bir ses cinsidir. Eğitimi çok dikkat ve sabır isteyen bir sestir. Özelliklerine göre çeşitli sınıflara ayrılır
Dramatik tenor (THelden tenor): Kahramanlık tenoru da denilen bu sesin genişliği ve rengi hemen hemen iyrik baritona benzer Çok dayanıklılık ise kuvvet isteye tenor Legger tenor Üçlü-do üzerindeki-kadar-çıkan-bu hafif-tenorlar kuvvetli

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS