Piyanocu PİYANO Bilgi Video Piano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

PİYANOCU KİMDİR. BİLGİ ve GÖREVLERİ

Akustik Piyanoyu akort eden , onaran ve bakımlarını yapan meslek sahibi kimse.

Piyanocu nedir? Piyanocu ne demek? Piyanocu ne yapar ?

Akustik Piyanoyu akort eden , onaran ve bakımlarını yapan meslek sahibi kimse.

Akort nedir?

Bir Müzik çalgısında doğru ses vermesi için yapılmış olan ayar, düzen. Uyum, uyumluluk. Armoniyi sağlayan seslerin birleşmesi.

PİYANOCU Piyano Akort, Bakım ve Tamir Servisi yapan meslek sahibi uzman Kişidir.

Piyanocu Akustik Piyanonuzun ihtiyacı olan her türlü tamir, bakım ve akort hizmetlerini yapan  eğitimli ve uzman meslek sahibi Kimse

Piyanocu nasıl olunur. Okulu var  mıdır?

Piyanocu olması için, Türkiye’de Devlet ve özel Konservatuvarında Piyano Yapım ve Onarımı dallarında öğrenci yetiştirilmektedir.

Bu alınacak Öğrencilerde müzikal duyuşu yüksek; Piyano Onarım ve Yapımına el becerisi yüksek öğrenci özellikleri aranır..

Ama Türkiye’ de bu işi yapanların çoğu çekirdekten yetişmedir.

Almanya'da tek piyano yapım okulu Oscar-Walcker-Schule'durr.  Almanya Piyano Yapımcıları Odası da Sertifika programı ile Piyanocu yetiştirmektedir.

Ülkemizde Almanya'daki gibi köklü eğitim bulunmamaktadır .

PİYANOCU Sağladığı hizmetler nedir?

  1.  Piyano akordu ve frekans yükseltme (A 440 Hz)
  2.  Mekanizma regülasyon ve entonasyon hizmetleri
  3. Tamir, bakım ve renovasyon
  4. Piyano konusunda danışmanlık ve ekspertiz hizmetleri

PİYANO AKORT NEDİR

Piyanonuzdan en iyi performansı almanız ve piyanonuzun ömrünün uzaması için düzenli akort ettirmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Piyanonuzun akortunun bozulmasının birçok farklı nedeni olabilir. Bunların en başında mevsimsel hava değişiklikleri gelir. Boyutlarına sakın aldanmayın.

Akustik Piyano Müzik enstrümanları arasında en narin olanıdır ve En fazla bakım ve onarım isteyen müzik aletidir.

Piyanonuzun büyük kısmı ve özellikle piyanonuzun ana akustik yapısını oluşturan ses tahtası ahşaptan oluştuğu için nem değişikliklerinden hemen etkilenir. Ses tahtası, piyanonuzdan şahane sesler çıkarmaya yarar ama bunun yanında mevsim değişikliklerinden sürekli olarak etkilenir.

Yaz aylarında akustik Piyano nasıl etkilenir?

Yaz aylarında havadaki nem oranı arttıkça, ses tahtası şişerek sahip olduğu özel bombeli yapısı artar ve bu tellerin gerilmesine sebep olur. Bu da piyanonuzun frekansının artmasına neden olur.

Kış aylarında akustik Piyano nasıl etkilenir?

Kış aylarında ise havanın kuruması, ses tahtasının düzleşerek tellerin sahip olduğu gerginliğin azalmasına ve frekansın düşmesine sebep olur. Kış aylarındaki bu düşüş yaz aylarındaki artıştan daha fazla olduğu için, akordu yapılmayan bir piyanonun akordu frekansı düşerek her sene bozulacaktır. Frekansı çok düşmüş (başka bir değişle akordu çok bozuk) bir piyanonun akordunun ideal seviyeye gelmesi için birden fazla akort gerekebilir.

İdeal Akord Ne zaman yapılmalıdır?

Bu nedenle Piyano enstrÜmanızı senede iki kez (yaklaşık 6 ayda bir) mutlaka akort ettirmelisiniz. Ancak bu sayede piyanonuzun tuşlarına dokunmak size gerçekten haz verecek ve onu uzun seneler boyunca kullanmayı garantilemiş olacaksınız.

İdeal Akordu Kim yapar ?

Piyanocu: Piyano akordunu inceliklerine hakim, eğitimli ve uzman akordörler yapar.

tabiki Konservatuvar Piyano Yapım ve Onarımı mezunu kişilerin yapması idealdir.

Akordör, akordu, notalar arasındaki en uygun armoniyi sağlayan tempare sistemiyle ve yalnızca kulak ve alet yardımı ile yaklaşık 1-3 saatde yapar.  

AKUSTİK PİYANO REGLAJ ve TAMİR nedir?

Akustik Piyano yapısı itibariyle en karışık enstrümandır.
bu kompleks müizk aleti Yüzlerce tel ve binlerce mekanik parçadan oluşur. Zaman içinde kullanılmaktan veya dış etkilerden dış yüzeyi, içerisinde bulunan mekanizma, ses tahtası veya köprülerde hasar veya ayar bozuklukları olabilir. Bunların giderilmesi yalnızca bu konuda uzman teknikerler tarafından yapılmak zorundadır.

Bir piyanist için en önemli etkenlerden biri kuşkusuz ki reglaj ayarıdır. Reglaj ayarı, binlerce ahşap parça, keçe, deri, metal ve benzeri parçadan oluşan piyano mekanizmasının ideal bir uyum içinde çalışacak ve piyanistin tuşlara dokunduğunda ondan en iyi performansı almasını sağlayacak şekilde ayarlanmasıdır. Bir başka deyişle, piyanistin istediği nüansları yapması ancak iyi bir reglajla mümkündür. Reglaj ayarı kötü olan bir piyano çalana zevk vermeyeceği gibi, reglaj ayarı olmayan bir piyanonun çalınması mümkün değildir.

 PİYANO EKSPERTİZ nedir?

Evinizde ailenizden kalan ve yer işgal eden eski piyanoyu satmak mı istiyorsunuz? Belki de daha iyisini almak için elinizdeki piyanodan kurtulmak istiyorsunuzdur? Peki bulduğunuz ve almak istediğiniz piyanoda bir kusur var mı veya o fiyatı hak ediyor mu?


Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS