Piyanocu PİYANO Bilgi Video Piano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

PİYANO NEDİR Sözlük - Kısa Bilgiler


 • HİBRİD (HİBRİT) KOMPAKT PİYANO TEKNİĞİİ NEDİR?

  Hibrit  Dijital ve Akustik birlikte olduğu, melez bir  Piyanodur.

  Dijital teknolojinin yenilikçiliğini ve akustik bir enstrumanın gelenekselliğini birleştirir.

  HİBRİD (HİBRİT ) PİYANO NEDİR? DİJİTAL VE AKUSTİK KOMPAKT PİYANOLAR

  Dijital piyanolar, bitmek bilmeyen bir istekle en yenilikçi ve en özgünü yaratma çabasının sonucudur. Akustik Piyanolarda eşsiz Sound ve Tuşe ve Görünüm verir. Hibrid Piyano bu iki Piyanonun Kompleksidir

  Hibrid (Hibrit ) Kompakt Piyano, akustik piyanolardaki zengin ve mükemmel yapım  ile dijital piyanolarda da mevcut olan en iyi ton ve dokunuşu Kombine eder. Akustik Piyanolardaki Ahşap tuş mekanizması, Harmonik ses teknolojisi, USB dijital audio ve eşsiz ses tahtası hoparlör sistemi gibi özellikleri size getirir. Hibrid (Hibrit ) Piyano' yu dijital ve akustik piyano dünyası Kombine yapan özellikleri ile size avantajlı bir paket sunar

  Dijital ( Elektronik) enstrumanlarda etkileyici bir seçki sunar kullanıcılarına. Klasik Serisi enstrumanlar abanoz cilaları ve elegan görüntüleri ile şıklığı temsil ederler. Profesyoneller ve profesyonel klavyeciler için Piyano üreticileri, sınıfının amiral gemisi Profesyonel Sahne Piyanolarını, güçlü,  Taşınabilir Dijital Piyanoları gururla sunar. 

  Hibirt Duvar piyanolarında kullanılan akustik piyanoyu kullanıyor ve Dijatal Piyanolardaki güzel özellikleride Kombine ederek mükemmel kompakt bir tasarım sunuyor.

  Devamı.. »
 • PİYANO

  Piyano, tuşlu bir çalgıdır. Tuşlarına basıldığında, sahip olduğu karmaşık çekiçli mekanizma sayesinde tellere vurarak ses veren klavyeli Müzik çalgısı.

   

  Başka hiçbir solo çalgı,piyanonun gücüne sahip değildir.Piyano,parmağın dokunuşuna anında yanıt verir.Her parmakla başka bir nota çalabilme,her notayı hafif ya da güçlü seslendirebilme özelliği,piyanoya büyük bir anlatım kapsamı kazandırır.Bir piyanist,ister tek başına,ister bir orkestra eşliğinde olağanüstü bir müzik gerçekleştirebilir.

  Piyano,popüler müzikte ve cazda da önemli yere sahiptir.Bu ikisinde,öteki çalgıların başına geçebilir ya da öteki çalgılara eşlik fonu sağlayabilir.Piyanoların en iyisi kuyruklu piyanodur.Kuyruklu piyano hem büyüklüğü hemde sesi bakımından ''görkemli'' bir çalgıdır.Konsol piyanolar,daha az yer kapladıkları ve daha ucuza mal oldukları için daha yaygın olarak kullanılır.İyi bir konsol piyanonun,büyük olmamasına ve biçimine karşın,kuyruklu piyanonun tam ve parlak sesini koruması gerekmektedir.

  Devamı.. »
 • PİYANO NEDİR

  PİYANO NEDİR?, NE DEMEKTİR? PİYANOLAR HAKKINDA KISA ANSİKLOPEDİ BİLGİSİ

  Klavyeli, telli, ağır ve büyük çalgı. Standart bir piyanoda, 52 beyaz tuş ve 36 siyah tuş olmak üzere, toplam 88 tuş vardır.

  Tuşların en ucunda bir tablaya bağlı olan çekiçler tellere vurarak tellerde titreşim yaratır. Tellerin titreşimi üzerine gerili olan eşik aracılığıyla ses tablasına iletilir. Ses tablası sesi büyütür.

  Eskiden deriyle kaplanan çekiçler artık keçeyle kaplanmaktadır. Çoğu piyanoda bulunan susturucu pedal ya da ses uzatıcı pedal olarak adlandırılan pedal, bütün keçe ses kısıcılarını kaldırır ve tellerin serbest titreşmesini olanak tanır.

   İlk piyanonun yapıldığı 18. yüzyıl başlarından günümüze kadar geçen zaman içinde değişerek gelişen piyanonun,

  Piyano Çeşitleri

  • sokak piyanosu,
  • masa piyanosu,
  • otomatik piyano,
  • konsol (duvar) piyanosu gibi çeşitleri vardır.

  Piyano ya da nadir olarak kullanılan italyanca ismiyle pianoforte tuşlu bir çalgıdır. Piyanoda ses, teller vasıtasıyla elde edilir. Piyanonun tuşlarına basıldığında içindeki tahta çekiç tellere vurarak sesin meydana gelmesine sebep olur. Tahta çekicin tellere vurmasından dolayı piyano vurmalı müzik aleti olarak adlandırılır. Piyano klasik ve caz müzikte yaygın olarak kullanılır.

  Solo performanslar, ansambl, oda müziği, eşlik, bestecilik ve prova için oldukça uygun bir enstrümandır. Piyano taşınabilir bir enstrüman olmamasına ve genelde pahalı olmasına rağmen çok yönlülüğü ve aynı anda birçok yerde bulunma özelliği ile dünyanın en yaygın olarak kullanılan enstrümanlarından biridir.

   Herhangi bir akustik piyano genellikle ses tahtasını ve metal telleri çevreleyen aynı zamanda koruyan ahşap kasadan oluşmakla birlikte 88 tuşa (52 beyaz tuş, 36 siyah tuş) sahiptir. Piyano, tuşlarına basıldığında içerisindeki teller aracılığıyla ses çıkarır çekildiğinde ise teller damper (titreşim azaltan parça) yoluyla susturulur. Fakat pedallar yardımıyla tuşlardan parmaklar kaldırmasına rağmen sesi uzatmak mümkündür.

  Piyanist Güneş Yakartepe Bir Klasik batı müziği piyano konseri öncesi  

   

   

  Devamı.. »
 • PİYANO SÖZLÜK ANLAMI, BİLGİSİ

  Sözlükte Piyano ne anlama gelmektedir ?

  1.  Klavyeli, telli, ağır ve büyük çalgı.
  2.  Yavaş, sesleri hafifleterek.

  PİYANO, Bir müzik aletidir. Klavyeli, telli bir araçtır. Hem melodinin, hem de armoninin çalınmasını sağladığı için müzik aletlerinin en zenginlerinden sayılır. 

  Klavyeli telli bir müzik âleti. Esası ses titreşimlerine dayanır. Klavye denilen tuşlara basmak suretiyle çalışır. Bir dolap yapılışındadır.Üstündeki kapağı kaldırınca tuşlar meydana çıkar. İçindeki dayanıklı bir çerçeve içinde gerili teller bulunur. Nota gam sırasıyla kalından tize doğru sıralanmıştır. Her tuşa basıldığında kaldıraç düzeniyle o tuşa bağlı bir tokmak harekete geçer karşısında bulunan tele vurur. Tellerin bu şekilde titreşmeleri istenen ses ve notayı verir. 
  Piyano'nun diğer  bölümleri sesi kuvvetlendiren rezonans kutusu özelliğindedir. Dışı salon için gösterişli ve möble olacak biçimde yapılır.

  Piyano İngilizcesi ne demek: Piano

  Devamı.. »
 • Piyano Çeşitleri Nelerdir ?

  Kaç Çeşit Piyano Vardır? 11 ana çeşit piyano türü vardır.

  1)    Akustik Duvar (Stand) Piyano.
  2)    Dijital Duvar (Elektrikli -Elektro) Piyano.
  3)    Akustik Kuyruklu Piyano.

  4)    Akustik Dijital (Digital) Piyano.
  5)    Akustik Kuyruklu Konser Piyanosu
  6)    Portatif  (taşınabilir)Dijital Piyano
  7)    Silent Akustik Piyanolar

  8)    Disklavier Akustik Piyanolar
  9)    Hazırlanmış Piyano.
  10)    Mekanik Piyano.
  11)    Pnömatik Piyano.

   

   

  Devamı.. »
RSS