Piyanocu PİYANO Bilgi Video Piano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Duvar (Konsol, Dik, Dikey) Piyano Nedir tip piano


 • DİJİTAL PİYANOLAR (DİGİTAL, ELEKTRO, ELEKTRİKLİ)

   BAŞLANGIÇTA VE SONRA NASIL BİR PİYANO ALMALIYIM?

  Bir Piyanist ve Yedi senedir Dijital - akustik Piyano Kullanıcısı olarak Aşağıda size vermek istediğim pratik bilgi ve tecrübeleri size aktarmaya çalışağım.

   Yedi senede 6 piyanom oldu. Şu an toplam 4 akustik – dijital piyano sahibiyim ve 2 eski piyanomu da sattım. Klavyeleri Hiç saymıyorum.

   Ne kadar pahalı dijital piyano alırsanız alın AKUSTİK PİYANO’ nun ses kalitesi, Tuşe ve tadını alamazsınız.

  Akustik piyanolar dakı tınılar ve titreşimler çalan ve dinleyenlere mükemmel bir haz yaşatır. Ama ben önce sizin benim gibi Dijital Piyano ile başlamınızı tavsiye ederim. hatta bütçenizi zorlayacaksa Klavye (org) ile de başlayabilirsiniz. daha sonra Klavye, digital piyano, akustik Piyanoya geçebilirsiniz. Kullanılmış Klavye ve Dijital piyano satışı, Akustik piyano satışı gibi zor değildir.Günümüzde piyano elektronik formlarıyla da yaygın kullanım alanına sahiptir. Elektro piyanolar yüzde 100 akustik sese sahip olmasa da teknolojinin sınırlarını zorlayarak akustik piyanolara en yakın sesleri ve piyano tuşu hassasiyeti sağlayabilmektedir. Elektro piyanoların bakımının neredeyse olmaması, taşınmasının kolay olması gibi etkenler onları daha kullanışlı kılmaktadır.

  DİJİTAL PİYANOLAR gerçek bir piyano tonu ve hissi sunar. Başlangıç seviyesindeki öğrenciler ve tecrübeli kullanıcılar için uygun olan serileri vardır.

  DİJİTAL PİYANOLAR çalışma ve performans süreçlerinde Graded Hammer klavyesi ile eğlenceyi ve kolaylığı beraberinde getirir. AWM Stereo Sampling tonlar gerçekçi bir ses sunar. Damper pedal ise yarı-damper efekti ile nüans ve etkileyici bir sustain kontrolü sunar. Dual voice özelliği iki enstrümanın aynı anda duyulmasını sağlarken, 1-kanal kayıt özelliği ile fikirlerinizi ve performanslarını kaydedebilirsiniz.

  Dünya çapında yapılan bir araştırma, dijital piyanonun pratikliği ve kolaylığı olmasına rağmen, akustik piyano satışlarının, gelişen kültür bilinciyle azalmayıp, aksine diğerinden çok daha fazla tercih edildiğini göstermiştir.
  Kanımca, tüketicinin piyano alımına karar verdikten sonra düşündüğü ilk konu maliyet, ikincisi akort ''sorunu'', üçüncüsü de komşular rahatsız olur düşüncesidir.
  DİJİTAL PİYANOLAR size bu üç avantajıda verir.

  başka bir deyişle, Piyano çalmaya yeni başlıyorsanız tavsiye etmemiz gereken dijital piyanodur. Günümüzün teknolojisinden yararlanılarak ortaya çıkan dijital piyanolar gerçeğe en yakın sesiyle klasik piyanoyu aratmıyor. Ayrıca dijital piyano size birçok imkan sağlar; ses seviyesini belirlemek, birden fazla enstrüman sesini kullanmak, çalışmalarınızı kaydetmek, kulaklık ile çalışma imkanı bunlardan sadece birkaçıdır.

  Klasik piyanoların yılda 1-2 kez akort edilmesi gerekir. Bu da masraflı bir iştir. Akordu bozuk bir piyano sizi tatmin etmekten çok rahatsız eder. Dijital piyanoda akort sorunu yoktur fişe takar ve çalıştırırsınız.

  DİJİTAL PİYANOLAR gerçek bir akustik piyanonun çalınabilirliğini, müzikal ilhamınıza kolaylıkla şekil vermenizi sağlayan geniş bir oto-eşlik ve performans fonksiyonu seti ile beraber sunar

  Kaliteli Alacağınız DİJİTAL PİYANO bir konser piyanosunun otantik tonunu ve rezonansını aslına inanılmaz derecede sadık kalarak üretmek için titiz şekilde akort edilmiş ve dikkatli şekilde kontrol edilmiş bir ortamda sampling işlemi yapılmış bir tam konser piyanosunun sesini sunmaya çalışır.

  Ben şahsen size fiyat performans olarak Yamaha ve Kawai Dijital Piyanoları tavsiye ederim. Her ikisinide kullandım ve çok memnun kaldım. Aşağıda çok sevdiğim ve Kullandığım Digital Yamaha Duvar (Stand) piyanonun Özelliklerini size Anlatmaya çalışayım.

  Akustik piyano klavyesinin özünü kavramak için geliştirilen Yamaha’nın Graded Hammer (çekiç aksiyonlu) Standart (GHS) Klavyesi akustik piyanonun müzikal ifadesini sunarak nüanslı tonlar ve ince dinamiklerle çalabilmenizi sağlar. Ayrıca bas perdesinde daha sert bir histen tizlerdeki tuşlarda daha hafif, daha hassas bir hisse geçmesiyle akustik piyanoların kademeli tuşesini de başarılı bir şekilde taklit eder.

  DİJİTAL PİYANOLARDA ayrıca Live! Cool! and Sweet! Sesleri çalabilirsiniz. Yani Otantik gitarlar, zengin yaylılar, güçlü bas…Yamaha’nın çok beğenilen Live! Cool! and Sweet! Sesleri her bir enstrümanın gerçek rezonans, ifade ve vibratoya kadar özünü yakalayan uzun, stereo ve çok-katmanlı sample’larından oluşan benzersiz bir set sunar.

  DİJİTAL PİYANOLARDA güçlü stereo hoparlörlerinin geniş yuvaları vardır ve güçlü, distorsiyonsuz bas ve mükemmel dinamik kontrol ile kusursuz tizler ileten ayrı woofer ve tweeter hoparlörler içerir. Volume düğmesinden ses şiddetini ayarlayabilir, evdekileri ve komşularınızı rahatsız etmezsiniz.

  Yamaha’nın muhteşem Smart Chord fonksiyonu sol elinizle çaldığınız notaları temel alarak uygun akoru otomatik olarak tespit eder ve bu şekilde isteyebileceğiniz tüm müzikal eşliği sağlar. Akor çalmanıza bile gerek yok, sadece tek bir notaya basın ve Smart Chord müzik çalmaktan keyif almanız için gerisini hallederek tam ve kulağa profesyonel gelen bir eşlik sağlar.

  Stil Tavsiyecisi 

  Stil Tavsiyecisi (Style Recommender) doğru olanı bulmak için sonsuz sayıda menüde arama yapmanıza gerek kalmadan stilleri kolaylıkla bulabilmenizi sağlar. Çalmak istediğiniz şarkının ritminde birkaç nota çalın, Stil Tavsiyecisi aralarından seçebileceğiniz uygun stillerin listesini sunacaktır.

  Kolay okunan nota ve söz ekranı

  Son derece net LCD ekran USB aracılığıyla Elektro Piyanoya yüklenen nota ve sözleri göstererek sizi alıştırma yaparken nota sehpası kullanma ihtiyacından kurtarır.

  USB girişleri –  dijital veri transferi sağlar

  USB girişleri (TO HOST ve TO DEVICE) Elektro Piyanoyalar rarsı rahat dijital veri transferi sunarak müziğinizi yaratmayı ve paylaşmayı, kendi CD’lerinizi yaratmayı ya da bilgisayarınızla sesleri düzenlemeyi kolaylaştırır. İstediğiniz yere götürmek için verilerinizi USB flash belleğe bile kaydedebilirsiniz.

  AUX-in girişi

  Müziğinizi Dijiatal piyanonunuzun hoparlörleri aracılığıyla son derece net bir sesle dinlemek için iPod gibi harici aletleri AUX-in girişine bağlayabilirsiniz.

   

  Devamı.. »
 • AKUSTİK KONSOL PİYANO ODAYA NASIL YERLEŞTİRİLİR

  Piyanonuzu Satın Aldıktan Sonra Dikkat Edilecekler:

  Bunun yanında piyanoyu almakla da işimiz bitmiyor tabi ki. Akustik bir piyanoyu evde yerleştireceğimiz alana da çok dikkat etmeliyiz. 

  Akustik Konsol Piyanoların ses tahtaları duvara dayandıkları yerde bulunduğundan, piyanonuzu aldıktan sonra duvara sıfır gelecek şekilde dayamayınız.

  Sıcaktan ve soğuktan etkilenmemeleri içinde lütfen piyanonuzu binanızın dış cephe duvarına dayamayınız, iç cephe duvarı olmasına dikkat ediniz

  . Piyanonuzu Sobanın yada peteklerin yada şöminelerin yanına koymayınız ve üstlerine klima çalıştırmayınız.  Piyanoyu, olanaklarınız el verdiği ölçüde yerinde tutun ve çok sık yer değiştirmeyiniz. Her taşınma ve yer değişikliği piyanonuz için bir risk oluşturur.

  Ama ille de taşınması gerekiyorsa, alanında uzman kişiler tarafından taşınmasına dikkat ediniz. İlk akort kısa sürede düşebilir.

  Bu akortçunun ya da galerimizin hatası değildir, endişelenmeyin, bu piyanonun kalitesizliğini de göstermez. Sadece çalgının çok ince ayarlanması gereken tellerinin, henüz yerlerine alışamadıklarını gösterir.

  İlk dönemlerde piyano akordunuzu yılda 2 kere yaptırmanız piyanonuzun markası ne olursa olsun akort ömrünü uzatacaktır.

  Bir kaç yıl sonra akortlanmaya alışan piyano, daha uzun süre akortlu kalmaya başlayacaktır.

  Tüm bunlara dikkat ettikten sonra, piyanonuz da kesenize dikkat edecek ve sizi hiç üzmeyecektir.

  Devamı.. »
 • KONSOL PİYANO ÇALIŞMASI ve SES NASIL ÇIKAR

  Piyanonun telleri çekiçle vurularak titreştirilir. Kuşkusuz olay bu kadar basit değildir. Parmağın tuşa basması ile birlikte, çok ince ayarlanmış bir sıra olay birbirini izler. Tele vuracak çekicin vuruşu yapar yapmaz telden ayrılması gerekir ki, telin titreşimini söndürmesin. Çekicin tele vurduktan sonra sıçramasını önlemek gerekir. Hemen, ikinci bir vuruşa hazır olmalıdır. Yani, vuruş mekanizması hızla başlangıçtaki durumuna dönebilmelidir. Ayrıca seslerin birbirine karışmasını önlemek için ardı ardına vuruşlar yapılırken, bir önce titreştirilen tellerin söndürülmesi gerekir. Yani, tuşa basılınca ses başlamalı, bırakınca da kesilmelidir. Bütün bunları büyük bir incelikle yapabilen düzeneğe piyanonun mekanizması denir. Mekanizma, anlaşılması zor, karmaşık bir sistemdir. Bazı piyanoların mekanizmasında 7000’den fazla parça vardır. Demek ki, her tuşa 80 kadar parça düşmektedir.

  Çekiçler keçeyle kaplanmıştır. Çekiçler çok sert yada çok yumuşak olmamalıdır. Yumuşak çekiçler donuk, cansız bir ses oluşturur. Sert çekiçler ise çınlayan, acı bir ses oluşturur. Tuşa basılınca ve çekiç harekete geçince tele değmekte olan bir keçe yastık telin üzerinden kalkar. Tam çekicin tele vurmasından önce, bir kaldıraç çekici tuştan ayırır. Zaten hızla hızla hareket etmekte olan çekiç tele doğru hareketine serbestçe devam eder. (Eğer tuşa yavaş yavaş basılırsa çekiç hızlanmaz ve tele vuramaz. Dolayısıyla bir ses oluşmaz.) Tele vurup geri dönen çekiç, geri engeli tarafından (Yakalayıcı) yakalanır ve tutulur. Tuş kalkınca, yastık keçe (Susturucu keçesi) yeniden telin üzerine inerek susturulur.

   

  Devamı.. »
 • KONSOL PİYANO NEDİR

  KONSOL PİYANO

  Tellerin dikey (modern piyano çapraz) olarak bağlandığı dikdörtgen ya da kare şeklinde ayakta duran ses tahtasının korunması amacıyla genellikle duvara yakın tutulan, bu nedenle de duvar piyanosu olarak da adlandırılan konsol piyano konsol piyano kabaca aşağıdaki bölümlerden oluşur.

   • Mobilya tahtası
   • Şase (Pik döküm çelik şase)
   • Ses tahtası (Masif veya lamine)
   • Teller ve akort çivileri
   • Pedallar
   • Klavye (Tuşlar)
   • Mekanizma bölümü (susturucular, alt mekanik, çekiç bloğu, mekanik balkon)

   

   

   

   

   

  Devamı.. »
 • STAND (DUVAR) PİYANOSU VE KUYRUKLU PİYANOLAR

   

  Stand (Duvar) Piyanosu ve Kuyruklu Piyanolar

  Duvar piyanosu veya konsol piyanolar genellikle büyük boyutlardaki kuyruklu piyanolardan daha ucuz olurlar ve daha az yer kaplarlar.

  Duvara yaslanabilir olduğu için bu adı almışlardır. Unutmayın ki duvar piyanosu gibi piyanolar da en az kuyruklu piyanolar kadar kalitelidir.
   

  Duvar Piyanonu Çeşitleri

  Duvar piyanoları boyutlarına göre ayrılır:

  • Küçük piyano:

    Küçük boyutlardaki spinet piyanoların boyutu 91.4 cm'dir.
  • Konsol piyano:

    Uzunluğu yaklaşık 101.6 cm'dir.
  • Stüdyo piyano:

    Uzunluğu yaklaşık 114.3 cm'dir.
  • Profesyonel piyano:

    Profesyonel piyanolar 121.9 cm uzunluğunda ve yüksekliğindedir.

  Kuyruklu Piyano ile Çeşitleri

  Kuyruklu piyanolar üçe ayrılır:

  • Tam kuyruklu:

    Tam kuyruklu piyanolar genellikle tavanı yüksek yerlerde, örneğin otellerde veya büyük sahnelerde kullanılır.
  • Yarım kuyruklu:

    Tam kuyruklu ile benzerdir.
  • Çeyrek kuyruklu:

    Çeyrek kuyruklu piyano ise evlere girebilir. Ancak kuyruklu piyanolar duvar piyanolarına göre sesi daha iyi ve kuvvetli verdiği için apartman dairelerinde tercih edilmemelidir

  Stand ve Kuyruklu Dijital piyanoları

  Hem Stand ve hem de Kuyruklu  Dijital piyanoları oldukça yaygındır.

  Dijital piyanolar daha pratik ve dijital tonlar verebilen piyanolardır, sesini kısmak mümkündür bu nedenle evde kullanım için tercih edilebilir. Bazı dijital piyano markaları: Alesis, Casio, Daewoo, Kurzweil, Roland, Suzuki, Technics, ve Yamaha.

   

   

  Devamı.. »
RSS