Piyanocu PİYANO Bilgi Video Piano
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Son Makaleler


 • Piyano Eğitimi; Müzik Öğretmenliği Lisans Programı ve Amacı.

  Müzik Öğretmeni, Piyano Metotları Ve Ders Teknikleri, Yöntemleri Nedir 

  2006 yılında değiştirilen müzik öğretmenliği Lisans programı ve içeriklerinin birinci amacı; Müzik öğretmeninin piyano literatürünü tanımasının yanında, sınıfta öğrettiği eserlerde eşlik olarak kullanabilmesinin de öğretilmesidir. Bu bilgi ve amaçlar doğrultusunda, piyano dersi; bir müzik öğretmeninin sınıfında kullanabileceği ve ilgi duyan öğrencilere eğitimini verebilecek şekilde bir öğrenme modeli olarak da değerlendirilmektedir.

  Lisans programı incelendiğinde;

  Birinci sınıf, birinci dönemde; Piyanoda temel duruş ile başlayan ve maddeleri ile, legato ve beş parmak çalışmaları, kolların serbestliği ve iki elin bağımsızlığını sağlayıcı, deşifraj geliştirici, müziksel ifadeler öğretimi ve cümleleme çalışmaları ile bir yarıyıl, dönem bitirilmektedir. Dönemler yükseldikçe, öğrenilmesi düşünülen konularda da detay ve kapasite artmaktadır.

  İkinci dönemde, Legato tekniğine staccato tekniği ilave edilmekte, parmak alıştırmaları, dizi ve kadans çalışmaları, deşifre çalışmaları, analiz çalışmaları, müziksel ifade ile ilgili uygulamalar ve seviyelere göre eser çalışmaları ile dönem bitirilmektedir.

  Üçüncü dönemde teknik çalışma olarak portato gösterilmekte, diğer dönemlerde gösterilen ve uygulanan bilgilere ilave olarak, arpej ve pedal çalışmalarına yer verilmektedir. Yine seviyelere uygun ulusal ve evrensel eser çalma bulunmaktadır.

  Öğrencilerin tercihine göre, Anadal Çalgısı Piyano olmayanların son dönem olarak gördükleri Dördüncü dönemde ise; daha önce işlenmiş olan konulara ilave olarak; pekiştirme çalışmaları, Barok, Klasik, Romantik ve ulusal, evrensel Çağdaş eserler, orijinal metronomuna yakın çalma hedeflenmekte ve Aksak Ölçülerin tanıtımı ile ulusal örneklerin çalınması planlanmaktadır.

  Müzik öğretmeni adaylarının piyano dersine yönelik tutumlarının belirlenmesi, hem piyano eğitim programının istenilen başarıyı gösterip göstermediğinin belirlenmesi hem de öğrencilerin piyano dersindeki başarılarının arttırılabilmesi açısından son derece önemlidir.

  Böylece eğitim fakültesinde eğitim alan ve Ana dal Çalgısı Piyano olmayan öğretmen adaylarının piyano eğitimleri bu program ile tamamlanmaktadır.

  Bu bilgiler ışığında, daha önce sıralanan maddeler doğrultusunda çocuk piyano eğitimine bu döneme kadar hiçbir şekilde değinilmeden eğitimlerini faal olarak tamamlamaktadırlar. Mezun olacak öğretmen adaylarının hepsinin piyano seçmediği gerçeğini de düşünerek, sadece Dördüncü sınıf ikinci döneminde Piyano Öğretimi adı altındaki dersin olmasına ve öğretmen olduktan sonraki süreç içerisinde kendilerini geliştirecekleri gerçeğine rağmen, konunun ciddiyeti ve hassasiyeti üzerinde durulması gerekliliği kendini ortaya koymaktadır. Bu ders toplu bir ders olduğundan, uygulama olanağı da her okulda aynı olmadığından dolayı, konunun önemi daha da artmaktadır.

  Sadece ders içerikleri açısından bakıldığında, öğretmen adayının kendisini iyi yetiştirmesinin yanında, program ve eğitimi veren akademisyenlerin de bu konuya yaklaşımları önemi daha da güçlendirmektedir.

  Yapılan araştırmalarda, öğretmen yetiştiren kurumlarda öğretmen adaylarının sınavlara yönelik program hazırladıkları ve sınavlardan sonra ise, öğrenme ve öğretim konusunda çalışmadıkları ortaya konmuştur.

   “Öğrencilere sadece sınıfı geçmek üzere dönemlik eser verilmemeli, klavyeyi tanıtıcı, öğretici ve parmak tekniğini kuvvetlendiren çalışmalar eksik bırakılmamalı, çeşitli parmak egzersizleri yaptırılmalı ve bu parmak egzersizlerini öğreten doğru başlangıç metotları seçilmelidir.” demiştir.

  Alexsandr BURKARD ile başlayan çalışmalar doğrultusunda, Çift anahtarda (SOL anahtarı ve Fa anahtarı) Orta Do sistemi, Yine çift anahtarda yazılan Paralel Beşli sistemi gibi çalışmalar, 20. Yüzyıl içerisinde gelişip çeşitlenerek, seri metotlar halinde hala kullanılmaktadır. Michael AARON, John THOMPSON, James BASTIEN, CHEASTER, Peter HEILBUT, Hans BODENMANN bu tip metotlara örnek oluşturmaktadır.

  İlköğretim düzeyi 1. ve 2. sınıf çocuklarında, nota eğitiminin başında bir takım problemler yaşandığı gözlemlenmiştir. Çocuklarda gözlemlenen problemler şunlardır:

  1. Nota eğitimi almadan önce eseri çalamamaları,

  2. Nota eğitimi başında yaşadıkları karmaşanın isteği köreltmesi,

  3. Nota ile parmak eşleştirmesi problemi nedeniyle yavaş çalmaları,

  4. Nota bilgisi olmadan eseri işitsel olarak kolay anlayamamalarıdır.

   İlköğretim düzeyi 1. ve 2. sınıf çocuklarında piyano eğitiminin hedeflenen şekilde yaygınlaşmadığı ve öğretmen yetiştiren Eğitim Fakültelerinde öğretme modelleri tam olarak uygulanmadığı gerçeği doğrultusunda, daha geniş çocuk kitlelerine seslenebilmek üzere bu çalışmada yeni bir yöntem geliştirilmesi amaçlanmıştır.

  Bu çalışmada konuşmanın ilk öğrenilen unsur olduğundan yola çıkılmıştır. Her çocuğun kulağına aşina olan şarkılar esas olarak alınmıştır. Dört bilindik eser ( Yaşasın Okulumuz, Küçük Kurbağa, Ali Babanın Çiftliği, Happy Birthday) tespit edilmiş ve bu eserler çocuklara ritmik yapıları öğretilerek ve eğitimci tarafından eşlik edilerek, nota eğitimine geçilmeden sadece rakam (1, 2, 3, 4, ve 5) ve renkler (kırmızı ve mavi) kullanılarak çocukların çalmaları sağlanmaya çalışılmıştır. Böylelikle bu çalışma, çocukların notaların şekil ve isimlerine takılmadan bildikleri eserleri piyano ile daha kolay ve hızlı çalmalarının sağlanmış olması açısından önemlidir.

   

  Devamı.. »
 • Uluslararası Türk ANADOLU HABER AJANSI; Ödüllü Genç Şair-Besteci; Şehit ,Vatan, Bayrak Türkiye İçin 40 Şiir ve Beste Yazdı.

  Ödüllü piyanist, 15 Temmuz için 40 beste yaptı - Piyanist Yakartepe: - "Çok derinden ve olayın içinde yaşadım ben 15 Temmuz’u" - "Arif Nihat Asya çok büyük bir şair ve milli duyguları, bayrak sevgisini çok iyi ifade ediyor.
  En son onun şiirini besteledim" - "İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği Kompozisyon Bölümü'ne geçtim. Batı müziği, Osmanlı sultanlarının besteleri, Türk halk, Türk sanat müziği, klasik Türk müziği, tasavvuf müziği, kahramanlık ve zeybek gibi ayrı ayrı çalışmalarımı sürdürüyorum"

  İSTANBUL (AA) - HİLAL UŞTUK - Ödüllü genç piyanist Güneş Yakartepe'nin, 15 Temmuz bestelerinin yer aldığı, "15 Temmuz ve Şehitlerimiz Temalı Besteler" kitabı müzikseverlerle buluştu.

  Müziğe 9 yaşında başlayan Yakartepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk musikisini piyanoyla üst noktaya taşımak istediğini belirterek, "Çünkü bunu piyanoyla icra edenlerin sayısı çok az. Ben bayrağı onlardan devralıp daha ileriye, daha üst noktaya taşımak istiyorum." ifadelerini kullandı.

  Güneş Yakartepe, 15 Temmuz'daki darbe girişimi ve sonrasında yaşananların kendisi için ilham kaynağı olduğunu aktararak, "Çok derinden ve olayın içinde yaşadım ben 15 Temmuz’u. Eve geldim Boğaz Köprüsü'nü kapatmışlar. Biz zannettik ki bir ihbar var ve arama yapılacak. Daha sonra Başbakanımız Binali Yıldırım açıklama yaptığında bunun öyle bir şey olmadığını, bir darbe girişimi olduğunu öğrendik." diye konuştu.

  Olayı öğrendikten sonra, ailece yaşadığı ilçedeki Güngören Meydanı'na, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından ise havaalanına gittiklerini dile getiren 20 yaşındaki sanatçı, "Cumhurbaşkanımız açıklama yapınca biz biraz sakinleştik. Hem hepimize kuvvet verdi hem de bir inanç doğurdu." değerlendirmesinde bulundu.

  Güneş Yakartepe, şahit olduğu olayların ardından vatan, bayrak, millet, devlet ve birlik temalı 40 şiir-Beste ve bu şiirlere beste yaptığını kaydetti.

  - "Arif Nihat Asya'nın 'Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor' şiirine beste yaptım"

  İki yeni bestesi daha olduğunu sözlerine ekleyen Genç Besteci Güneş Yakartepe, şu bilgileri verdi:

   

   

   "15 Temmuz'dan sonra külliyede Cumhurbaşkanımız gazi ve şehit yakınlarına bir oturum düzenlemiş ve onları buluşturmuştu. (Cumhurbaşkanı) Arif Nihat Asya'nın 'Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor' şiirini, Başbakanımız da Mehmet Akif Ersoy'un 'Çanakkale Şehitlerine' şiirini okumuştu. Bunları çok beğendim tabii. Hatta o zaman FETÖ darbeyi internetten yapmaya çalışıyordu. İnternete erişim kısıtlanmıştı ve Youtube'a zor giriliyordu. Cumhurbaşkanımızın okuduğu şiiri çok farklı bir siteden buldum ve çok etkilendim. Defalarca dinledim ama bunu bestelemek bana zor gelmişti o zaman. Çünkü Arif Nihat Asya çok büyük bir şair, milli duyguları ve bayrak sevgisini çok iyi ifade ediyor. En son onun bu şiirini besteledim. Serbest ölçüde yazılmış bir şiir olduğu için ölçü tutturmada zorlandım.(Ayrıca) 'Haydi Türkiye Bir Olalım' adlı şiirimi yazdım ve beste yaptım."

   

   Genç sanatçı, müziğe tesadüfen başladığını ve "Kız çocuğu" adlı ilk bestesini 14 yaşındayken yaptığını söyleyerek, "Ailemde hiç müzisyen yoktu. İlkokulda normalde müzik dersleri dördüncü sınıfta başlıyordu ama bir boşluk oldu ve bize üç hafta müzik hocası geldi ikinci sınıfta. Sonra flüt aldırttı bize. Ben tabii çok sevdim müziği ama hoca daha sonra bırakmak zorunda kaldı. Babam çok üzüldü ve hocayla konuştu. Hoca da yeteneğim olduğunu ve devam etmemi söyledi. Babam özel hocalar tutarak, bana dört senede 95 tane müzik enstrümanı eğitimi aldırttı." dedi.

  Altıncı sınıftayken annesinin piyano aldığını dile getiren Güneş Yakartepe, "Piyanoyu çok sevdim. Diğer enstrümanlardan daha çok vakit harcadım. Daha özel geldi bana." ifadelerine yer verdi.

  Güneş Yakartepe, Türk müziğine büyük ilgisinin olduğuna vurgu yaparak, "İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği Kompozisyon Bölümü'ne geçtim.

  Batı müziği, Osmanlı sultanlarının besteleri, Türk halk, Türk sanat müziği, klasik Türk müziği, tasavvuf müziği, kahramanlık ve zeybek gibi ayrı ayrı çalışmalarımı sürdürüyorum." açıklamasında bulundu.

  Eserlerinin yakın zamanda CD olarak da basılacağına işaret eden Yakartepe, ardından "Karadeniz Türküleri" adlı bir albüme imza atacağını söyledi.

  - "Türk müziğini en iyi şekilde temsil etmesini arzu ediyoruz"

   

  Güneş Yakartepe'nin annesi, Zerrin Yakartepe de oğlunun müzikteki yeteneğini ilk önceleri bilmediğini söyleyerek, "Gitar öğretmeni müzikte yetenekli olduğunu keşfetti. Biz yine de akademik tarzda doktor veya mühendislik gibi daha rasyonel bir mesleğe sahip olmasını destekliyorduk. Sonra bir arkadaşım, 'Türkiye'nin yalnızca mühendise, doktora mı ihtiyacı var? Bizim sanatçıya da ihtiyacımız var' dedi. Güneş'i bu yönde desteklemem için motive etti beni bu söz. O zaman doğru düzgün bir eğitim alsın deyip konservatuvara yönlendirdik." diye konuştu.

  Zerrin Yakartepe, oğlunun önce Batı müziği eğitimi aldığını, ardından Türk müziğine yöneldiğini aktararak, Türk kültürünü, Türk müziğini en iyi şekilde temsil etmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

  Babası Mehmet Yakartepe ise oğlunun konservatuvara gitmesini hiçbir zaman istemediklerinin altını çizerek, "Bizim sülalemizde hiç müzisyen yok. Biz de oğlumuzun hobi olarak müzikle uğraşmasını istedik. Ama Güneş'in mutlak kulağı olduğunu sonradan öğrendik. Müzik aletlerine doymadı. Yurtdışına gittiğimde, müzik fuarlarına gittim. Oradan birçok müzik aleti getirdim. Her getirdiğim aleti 2-3 saatte çözdü. Böyle olunca, 14-15 yaş arasında Güneş'e 110 tane müzik hocası tuttum, ders aldı. 95 müzik aletini de fiilen çaldı." dedi.

  Klasik Türk müziği, tasavvuf müziği ve halk müziği seven bir aile olduklarının altını çizen Mehmet Yakartepe, piyanonun klasik batı müziği aleti olduğuna dikkati çekerek, Türk müziğine uymadığını kaydetti.

  Mehmet Yakartepe, araştırmaları sonucu komalı piyanonun Türk müziğine uyduğunu fark ettiğini ve bu piyanoyu Türkiye'ye getirttiğini söyleyerek, oğlunun Dünyada komalı piyano çalan, Türk musikisi, tasavvuf ve halk müziği yapan ve söyleyen tek piyanist olduğunu ifade etti.

   

  Devamı.. »
 • Genç Şair ve Besteci Şiir-Beste Yeni Nota Kitabını Çıkardı (15 Temmuz, Vatan, Bayrak Şiirleri ve Besteleri)

  15 Temmuz’u, şehitlerimizi, gazilerimizi ve O günleri unutmamak adına Devletimizin mücadelesini sonuna kadar destekliyoruz.  .

  15 Temmuz darbe girişiminde ben de Ailemle birlikte vatanını seven her Türk vatandaşı gibi önce Güngören meydanı, sonra da havaalanında tehlikeyi  yaşadım. Sonrasında da Demokrasi Nöbetlerinde farklı meydanlarda yer aldım.

  Bu olaydan tabii ki çok etkilendim. Tarih kitaplarından okumak farklı, ancak an be an bir darbeyi, ülkeme yönelik bir tehlikeyi görmek sarsıcıydı.

  Bugün bir yandan PKK, bir yandan DAEŞ, bir yandan hala bitmemiş bir FETÖ hareketi, ülkemin enerjisini tüketiyor.

  Dilerim ülkem bir daha böyle acı durumla karşı karşıya kalmaz. O gece kendini sokaklara atıp, demokrasiyi savunurken şehit olan kahramanlarımıza ve yaralı gazilerimize minnet borçluyuz.

  Ben Ne Yapabilirim? Piyanist, Genç  Şair ve Besteci Olarak Ben Kültürel Alanda Katkı Sağlayabilirim?

   Bu Olayların Etkisiyle; 15 Temmuz, Şehitlerimiz, Vatan, Bayrak, Millet, Devlet, Birlik Üzerine Şiirler Yazdım ve Besteler Yaptım. Bunları da Kitap Olarak Bastım. 

  Ekte Özgeçmişim yer almaktadır. 1997 doğumluyum, on yıldır akademik olarak konservatuvarda müzik eğitimim devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sanatçısı olarak konserler gerçekleştiriyorum. Beste ve piyano çalışmalarım devam ediyor. Benim çizgim Makamsal Türk, Osmanlı ve Tasaavuf müziğini KOMALI PİYANODA çalmak ve uyarlamak. Komalı Piyano ile Bunları İcra eden ve Söyleyen Dünyadaki Tek Piyanistim.

  Saygı ve hürmetlerimle…

   

  Güneş Yakartepe .   Piyanist, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı

   

  15 TEMMUZ WEB SİTEM www.15temmuz.pro  (15 Temmuz Şiirlerim ve Bestelerimi Yayınladığım Web Sitesi)

  15 Temmuz Bestelerim icra ettiğim KONSER ve VİDEOLAR Youtube Playlist (Yaklaşık 20 Adet  15 temmuz,Şehitlerimiz, Bayrak, Vatan, Millet, Devlet Temalı )

  https://www.youtube.com/playlist?list=PLdo9efcmUNNfSKbygknbDr0ORTm7zBKS2

   https://www.facebook.com/piyano.yakartepe , www.facebook.com/yakartepe ,    https://www.facebook.com/zerrin.yakartepe

   

  Kişisel Web Sitelerim: www.GunesYakartepe.com   www.Yakartepe.net  www.Besteci.Kim ,

  Osmanlı Web Sitelerim:  www.Abdulhamit.site     www.SultanAbdulaziz.com       www.Osmanli.site  ,                

   

   

  Devamı.. »
 • DİJİTAL PİYANOLAR (DİGİTAL, ELEKTRO, ELEKTRİKLİ)

   BAŞLANGIÇTA VE SONRA NASIL BİR PİYANO ALMALIYIM?

  Bir Piyanist ve Yedi senedir Dijital - akustik Piyano Kullanıcısı olarak Aşağıda size vermek istediğim pratik bilgi ve tecrübeleri size aktarmaya çalışağım.

   Yedi senede 6 piyanom oldu. Şu an toplam 4 akustik – dijital piyano sahibiyim ve 2 eski piyanomu da sattım. Klavyeleri Hiç saymıyorum.

   Ne kadar pahalı dijital piyano alırsanız alın AKUSTİK PİYANO’ nun ses kalitesi, Tuşe ve tadını alamazsınız.

  Akustik piyanolar dakı tınılar ve titreşimler çalan ve dinleyenlere mükemmel bir haz yaşatır. Ama ben önce sizin benim gibi Dijital Piyano ile başlamınızı tavsiye ederim. hatta bütçenizi zorlayacaksa Klavye (org) ile de başlayabilirsiniz. daha sonra Klavye, digital piyano, akustik Piyanoya geçebilirsiniz. Kullanılmış Klavye ve Dijital piyano satışı, Akustik piyano satışı gibi zor değildir.Günümüzde piyano elektronik formlarıyla da yaygın kullanım alanına sahiptir. Elektro piyanolar yüzde 100 akustik sese sahip olmasa da teknolojinin sınırlarını zorlayarak akustik piyanolara en yakın sesleri ve piyano tuşu hassasiyeti sağlayabilmektedir. Elektro piyanoların bakımının neredeyse olmaması, taşınmasının kolay olması gibi etkenler onları daha kullanışlı kılmaktadır.

  DİJİTAL PİYANOLAR gerçek bir piyano tonu ve hissi sunar. Başlangıç seviyesindeki öğrenciler ve tecrübeli kullanıcılar için uygun olan serileri vardır.

  DİJİTAL PİYANOLAR çalışma ve performans süreçlerinde Graded Hammer klavyesi ile eğlenceyi ve kolaylığı beraberinde getirir. AWM Stereo Sampling tonlar gerçekçi bir ses sunar. Damper pedal ise yarı-damper efekti ile nüans ve etkileyici bir sustain kontrolü sunar. Dual voice özelliği iki enstrümanın aynı anda duyulmasını sağlarken, 1-kanal kayıt özelliği ile fikirlerinizi ve performanslarını kaydedebilirsiniz.

  Dünya çapında yapılan bir araştırma, dijital piyanonun pratikliği ve kolaylığı olmasına rağmen, akustik piyano satışlarının, gelişen kültür bilinciyle azalmayıp, aksine diğerinden çok daha fazla tercih edildiğini göstermiştir.
  Kanımca, tüketicinin piyano alımına karar verdikten sonra düşündüğü ilk konu maliyet, ikincisi akort ''sorunu'', üçüncüsü de komşular rahatsız olur düşüncesidir.
  DİJİTAL PİYANOLAR size bu üç avantajıda verir.

  başka bir deyişle, Piyano çalmaya yeni başlıyorsanız tavsiye etmemiz gereken dijital piyanodur. Günümüzün teknolojisinden yararlanılarak ortaya çıkan dijital piyanolar gerçeğe en yakın sesiyle klasik piyanoyu aratmıyor. Ayrıca dijital piyano size birçok imkan sağlar; ses seviyesini belirlemek, birden fazla enstrüman sesini kullanmak, çalışmalarınızı kaydetmek, kulaklık ile çalışma imkanı bunlardan sadece birkaçıdır.

  Klasik piyanoların yılda 1-2 kez akort edilmesi gerekir. Bu da masraflı bir iştir. Akordu bozuk bir piyano sizi tatmin etmekten çok rahatsız eder. Dijital piyanoda akort sorunu yoktur fişe takar ve çalıştırırsınız.

  DİJİTAL PİYANOLAR gerçek bir akustik piyanonun çalınabilirliğini, müzikal ilhamınıza kolaylıkla şekil vermenizi sağlayan geniş bir oto-eşlik ve performans fonksiyonu seti ile beraber sunar

  Kaliteli Alacağınız DİJİTAL PİYANO bir konser piyanosunun otantik tonunu ve rezonansını aslına inanılmaz derecede sadık kalarak üretmek için titiz şekilde akort edilmiş ve dikkatli şekilde kontrol edilmiş bir ortamda sampling işlemi yapılmış bir tam konser piyanosunun sesini sunmaya çalışır.

  Ben şahsen size fiyat performans olarak Yamaha ve Kawai Dijital Piyanoları tavsiye ederim. Her ikisinide kullandım ve çok memnun kaldım. Aşağıda çok sevdiğim ve Kullandığım Digital Yamaha Duvar (Stand) piyanonun Özelliklerini size Anlatmaya çalışayım.

  Akustik piyano klavyesinin özünü kavramak için geliştirilen Yamaha’nın Graded Hammer (çekiç aksiyonlu) Standart (GHS) Klavyesi akustik piyanonun müzikal ifadesini sunarak nüanslı tonlar ve ince dinamiklerle çalabilmenizi sağlar. Ayrıca bas perdesinde daha sert bir histen tizlerdeki tuşlarda daha hafif, daha hassas bir hisse geçmesiyle akustik piyanoların kademeli tuşesini de başarılı bir şekilde taklit eder.

  DİJİTAL PİYANOLARDA ayrıca Live! Cool! and Sweet! Sesleri çalabilirsiniz. Yani Otantik gitarlar, zengin yaylılar, güçlü bas…Yamaha’nın çok beğenilen Live! Cool! and Sweet! Sesleri her bir enstrümanın gerçek rezonans, ifade ve vibratoya kadar özünü yakalayan uzun, stereo ve çok-katmanlı sample’larından oluşan benzersiz bir set sunar.

  DİJİTAL PİYANOLARDA güçlü stereo hoparlörlerinin geniş yuvaları vardır ve güçlü, distorsiyonsuz bas ve mükemmel dinamik kontrol ile kusursuz tizler ileten ayrı woofer ve tweeter hoparlörler içerir. Volume düğmesinden ses şiddetini ayarlayabilir, evdekileri ve komşularınızı rahatsız etmezsiniz.

  Yamaha’nın muhteşem Smart Chord fonksiyonu sol elinizle çaldığınız notaları temel alarak uygun akoru otomatik olarak tespit eder ve bu şekilde isteyebileceğiniz tüm müzikal eşliği sağlar. Akor çalmanıza bile gerek yok, sadece tek bir notaya basın ve Smart Chord müzik çalmaktan keyif almanız için gerisini hallederek tam ve kulağa profesyonel gelen bir eşlik sağlar.

  Stil Tavsiyecisi 

  Stil Tavsiyecisi (Style Recommender) doğru olanı bulmak için sonsuz sayıda menüde arama yapmanıza gerek kalmadan stilleri kolaylıkla bulabilmenizi sağlar. Çalmak istediğiniz şarkının ritminde birkaç nota çalın, Stil Tavsiyecisi aralarından seçebileceğiniz uygun stillerin listesini sunacaktır.

  Kolay okunan nota ve söz ekranı

  Son derece net LCD ekran USB aracılığıyla Elektro Piyanoya yüklenen nota ve sözleri göstererek sizi alıştırma yaparken nota sehpası kullanma ihtiyacından kurtarır.

  USB girişleri –  dijital veri transferi sağlar

  USB girişleri (TO HOST ve TO DEVICE) Elektro Piyanoyalar rarsı rahat dijital veri transferi sunarak müziğinizi yaratmayı ve paylaşmayı, kendi CD’lerinizi yaratmayı ya da bilgisayarınızla sesleri düzenlemeyi kolaylaştırır. İstediğiniz yere götürmek için verilerinizi USB flash belleğe bile kaydedebilirsiniz.

  AUX-in girişi

  Müziğinizi Dijiatal piyanonunuzun hoparlörleri aracılığıyla son derece net bir sesle dinlemek için iPod gibi harici aletleri AUX-in girişine bağlayabilirsiniz.

   

  Devamı.. »
 • Disklavier Akustik Piyano nedir.

  Disklavier teknolojisi, Akustik Piyanoda ses içerisindeki nüansları kaydetmenize ve çalmanıza olanak tanır.

  Disklavier Akustik Piyano nedir?. Disklavier Teknolojisi nasıl çalışır

  Disklavier  piyano üreten Yamaha tarafından yapılan yüksek teknoloji Bir marka adıdır.  Tipik Disklavier kayıt için elektronik sensörler ve oynatma için elektromekanik  gerçek akustik piyanodur. Sensörler bir performans sırasında anahtarlar, çekiç ve pedallar hareketlerini kaydeder.yani Disklavier  sistem standart olarak performans verileri MIDI File (SMF) olarak kaydeder  ve İstenildiğinde Size Çalarak dinletir.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  DepolamaFloppy Disk Drive 3.5" 2DD (720 KB) or 2HD (1.44 MB) floppy disk
  CD Audio CD (ISO 9600-compliant), Data CD

   Yamaha Mark IV Disklavier AMD  tabanında 333MHz çalışan işlemcisi ile 250MB RAM’e sahip olup 80GB sabit diski bulunmaktadır. Ayırca giriş çıkışlar için Ethernet kartı, kablosuz ağı, çift usb port’u ve stereo hoparlörleri bulunmaktadır

  Devamı.. »
RSS